Connect with us

Wavemag

Afro House?! Viac ako len subžáner

Music news

Afro House?! Viac ako len subžáner

Afro House?! Viac ako len subžáner

Afro House je jednou z mnohých foriem House music, ktorá má svoje korene prioritne v Južnej Afrike. Ide o fúziu Kwaito, Tribal, Deep či Soulful House music a väčšinou je klasifikovaná ako Deep House, či Soulful House – hoci Afro House má svoj naozaj unikátny zvuk.

Afrika je miesto, kde prišlo k zrodeniu človeka, ako aj hudby ako takej. Práve korene repetitívnej hudby a elektronických žánrov siahajú ďaleko do kmeňových obradov. V rámci rituálov sa členovia kmeňa za pomoci hudby dostávali do zmenených stavov vedomia a oslavovali rôzne mílniky na základe pohybov hviezd, mesiaca a iných vesmírnych telies. Odkaz na tieto korene počujeme aj v skladbách ako je napríkad „It began in Africa“ od Chemical Brothers.

Tak ako všetky žánre a subžánre, tak aj Afro House sa rozdeľuje na isté typy. Jeden z nich sa zameriava viac na africké tribal zvuky a druhý zas vytvára istú fúziu medzi Chicago/NYC Soulful house a africkými aranžami, či charakteristickými vokálnymi linkami.

Vývoj a vzrast tohto žánru súvisí veľmi úzko aj s politickou situáciou v krajine, v ktorej vznikol. V roku 1994 prišlo k zmene v Južnej Afrike a politika apartheidu prestala existovať vďaka rešpektovanému lídrovi, ktorým bol Nelson Mandela. Od tohto roku je Južná Afrika demokratickou krajinou, čo otvorilo brány aj umeleckým a hudobným prejavom, ktoré sa dostali do sveta presne tak, ako Afro House.

Ak si chceš vypočuť novinky zo sveta Afro House music, tak sleduj aj slovenský Afro & Deep podcast, ktorý zahŕňa hudbu tohto žánru, ktorá bola vydaná za ostatný mesiac.

Zdroj: Manu

More in Music news

To Top