Connect with us

Wavemag

Ako to dopadne, keď sa vo filme stretne Carl Cox a Martin Garrix?

PLUS

Ako to dopadne, keď sa vo filme stretne Carl Cox a Martin Garrix?

Ako to dopadne, keď sa vo filme stretne Carl Cox a Martin Garrix?

O tom, že na jar sa v Miami udávajú trendy azda nikto nepochybuje. Kde inde a kedy inokedy by teda mohol mať premiéru dokumentárny film o tanečnej hudbe „What We Started“, keď nie práve počas Ultra Music týždňa?

Hneď na úvod mojej recenzie treba vzdať hold Tigimu a českému Housemagazine.cz, ktorí sa zaslúžili o to, aby pre divákov v našich končinách bol film dostupnejší vďaka kvalitným českým titulkom. Nájdete ho podobne ako ja v jemne ilegálnych vodách internetu. Film som zapla po náročnom pracovnom týždni v piatok večer a napriek tomu, že som bola aj celkom unavená, chytilo ma to tak, že som ho dala na jeden šup bez prestávky a ešte aj napísala túto recenziu.

What We Started predostiera veľmi prijateľnou formou sprostredkovaný príbeh tanečnej hudby a scény ako takej od jej začiatkov až po súčasnosť. Každé obdobie vývoja scény je v dokumente predstavené veľmi hodnoverne aj vďaka dobovým videám a fotkám, ale je aj patrične okomentované svetoznámymi postavami tanečnej scény. Dokonca sa nevyhne ani tak chúlostivej téme, akou sú drogy. What We Started je pútavý dokument dovoľujúci bežnému človeku nahliadnuť na miesta, kam by sa inak nikdy nedostal (napr. prázdny stage na Ultra Miami festivale). Miestami som bola pobavená, schuti sa zasmiala, dokonca boli aj časti, kedy mi zvlhli oči a bola som úprimne dojatá. Celý film je príjemne podkreslený hudbou v pozadí, na ktorú dohliadal sám Pete Tong.

Hlavné rozprávanie sa točí okolo postáv Carla CoxaMartina Garrixa, ktorí ako keby stáli na opačných generačných póloch tanečnej hudby, ale zároveň svojim odhodlaním a zapálením tvorili absolútnu jednotu. Vo filme sa okrem nich objavia aj iné hviezdy, napríklad Tiesto, David Guetta, Moby, Paul Oakenfold, Richie Hawtin, Dubfire, ale aj Usher či Ed Sheeran.

Mňa osobne si získal najviac Afrojack, ktorý vo filme odprezentoval zaujímavú myšlienku určitej škály / miery undergroundu. S touto myšlienkou sa absolútne stotožňujem a film beriem ako posolstvo pre celú našu scénu, aby sme sa prestali rozdeľovať na „tých zlých – komerčných“ a „tých dobrých – underground“. Či chceme alebo nie, aj vďaka menám ako je Tiesto, David Guetta či Martin Garrix je tanečná hudba tam, kde je. Rastie, prekvitá a vyvíja sa. Pred 14timi rokmi bol priam zázrak, keď Tiesto hral otváraciu ceremóniu na Letných olympijských hrách v Aténach, a dnes už nie je nič výnimočné počuť rôzne tanečné tracky v bežnom komerčnom rádiu.

A nie je práve to krásne? Že niečo, čo začalo ako ilegálne „rave“ party plné drog, sa za tie desaťročia pretransformovalo k plnohodnotnému hudobnému štýlu, ktorý počúvajú milióny poslucháčov po celom svete vo všetkých jeho rôznych podobách?

Vo filme What We Started vidím viacero odkazov a posolstiev. Tým najdôležitejším je to, že tanečná hudba má spájať.

Pozrite si film aj vy, som zvedavá, ako sa vám bude páčiť.

Shiwave

More in PLUS

To Top