Connect with us

Wavemag

Ako sa vo Svite komponuje Deep House

PLUS

Ako sa vo Svite komponuje Deep House

Ako sa vo Svite komponuje Deep House

Dňa 09.12.2020 vydal DJ Camp Label svoj 25 release, tentoraz producenta zo Svitu, mesta pod Tatrami 27 ročného DJa a producenta Denisa Jána alias Chopinna s názvom Be Free.

Už pri prvom počutí tracku nám behal mráz po chrbte a museli sme Chopinna vyspovedať.

Denis, Chopinn, čo si to dal? :–)

Track Be Free je originálny a tajomný, každého pozorného poslucháča okamžite vtiahne do sna a tajomnej atmosféry.

Ako to všetko u Teba začalo, DJing a produkcia?

S produkciou som začal v 15tich rokoch, čiže niekedy v roku 2008.V tom čase sa môj starší brat začal venovať rapu a priniesol domov softvéry na tvorbu hudby. Mojím prvým výtvorom bolo spojenie zvuku policajnej sirény a pesničky KRS-One – Sound of da Police v starom programe Sony ACID J Veľmi ma to fascinovalo a hneď na to, som sa začal vŕtať v programe Propellerhead Reason 4. Začal som pozerať tutoriály na YouTube a tvoriť prvé “beaty“.

Hrávaš ešte ako DJ?

V DJingu som nováčik a začal som sa mu venovať približne pred polrokom, kedy sme otvorili s kamarátom Patrikom Mýtnikom, ktorý sa tiež venoval produkcii, štúdio AZGART. Posledné tri roky som sa venoval viac zvuku, ako produkcii a čím ďalej, tým viac som pociťoval absenciu štúdiovej techniky a hlavne veľkých štúdiových monitorov. To nás viedlo k tomu, že sme dali hlavy do kopy, zainvestovali do miestnosti, ktorú si prenajímame, jej akustiky, štúdiovej techniky a DJ konzoly. Aktuálna situácia spojená s COVID nás v hraní pozastavila, tak ako každého DJa, ináč by sme už určite mali za sebou pár odohratých akcií.

My vieme, že máš skúsenosti s tvorením beatov a trackov hip hopu, povedz nám o tom niečo?

Tak ako som už vyššie spomínal, že som začal s hip hopovou tvorbou a tak, ako každý producent, som chcel spolupracovať s tými najlepšími na slovenskej scéne. Niekedy medzi rokom 2015 a 2016 sa mi podarilo skrz jedného českého rapera spojiť s Rytmusom, ktorému som na album Krstný Otec produkoval dve skladby a tento rok vyšiel Egov album Egotron, kde som produkoval jednu skladbu.

Hip Hop alebo House :-)?

V prvom rade by som chcel k tejto otázke povedať, že nie som a nechcem byť obmedzovaný štýlom hudby. Popri Hip-Hope ma bavilo produkovať aj iné žánre a hlavne ma bavila „zvukárina“, som fascinovaný analógovými nástrojmi a efektami, ktoré si môže človek sám “krútiť“, majú neporovnateľnú kvalitu so softvérom a takzvaný smrad, ktorý nenapodobníš. Viem, že veľa producentov nebude so mnou súhlasiť, ale v Hip-Hope sa človek so zvukom a aranžom nevyhrá tak, ako v elektronickej hudbe. Koniec koncov sa aj tak posiela beat na mix a master zvukárovi, ktorý sedí rapperovi, a ktorý ho ladí a aranžuje s vokálmi, čo ma nie, že odrádzalo od tvorby Hip-Hopu, ale chcel som byť samostatný a vytvoriť niečo úplne sám. A to sa nechcem ani baviť o prístupe slovenskej rapovej scény k producentom. Česť výnimkám. Ale to je len môj názor, ktorý ma viedol k tvorbe elektronickej hudby. Do budúcna sa určite vidím v elektronickej hudbe, ale mám sem tam aj taký týždeň, kedy zmením BPM zo 120 na 90 a spravím nejaké Gangstarr-ovky.

Čo chceš svojim trackom Be Free povedať, aké má posolstvo táto pieseň?

Tak ono je to už v názve Be Free, čiže buď voľný/slobodný, čo sa týka života, aj hudby.

Neriešiť, či je to Hip-Hop, elektronická hudba, Rock, Pop. Stále je to len hudba a hudba nás má baviť. Ak sa mi nejaká skladba nepáči, tak ju nepočúvam, ale to teraz neznamená, že sa nepáči aj ďalším ľuďom. V tomto by sme sa mali ako hudobníci naučiť rešpektovať.

 

Podarilo sa Ti vytvoriť ozaj svetovú úroveň, povieš nám svoje know how?

 

Podľa mňa je základom dobrej produkcie kvalitný mix, čo chce roky praxe. Čo môžem poradiť mladým producentom, je aby veľa čítali, hlavne manuály k „pluginom“, ktoré používajú, učili sa z tutoriálov a od skúsenejších.

 

S kým spolupracuješ, kto Ti dáva tvorivú kritiku?

 

Spolupracujem hlavne s Patrikom, s ktorým sme nielen založili štúdio, ale aj vytvorili hudobnú skupinu AZGART. On je zároveň aj môj najväčší kritik. Chcem sa veľmi poďakovať Kečemu z Tatraground štúdia, ktorý nám pomohol s výberom techniky a s riešením akustiky. Skvelý človek, ktorý mi dáva podporu a cenné rady v oblasti zvukáriny a produkcie. A v podstate spolupracujem s každým, kto sa rozhodne ísť k nám nahrávať, mixovať a mastrovať skladby.

Na čom pracuješ a čo pripravuješ do budúcna?

Momentálne pracujem na svojom EP, ktoré sa bude niesť v štýle skladby Be Free a s Patrikom máme rozpracovaný projekt, ktorý by som skôr zaradil k progresívnemu technu.

V poslednom rade chcem ešte poďakovať za každú podporu a kritiku, ktorú dostávam od ľudí a  DJ Camp labelu, ktorý mi umožnil vydať skladbu Be Free, Som rád, že môžem obohatiť svojou tvorbou slovenskú house scénu a teším sa na ďalšie spolupráce.

My ďakujeme Denis za rozhovor a želáme Ti veľa tvorivej sily.

Incognito DJ

DJ Camp Label

 

TLAČOVÁ SPRÁVA UVEREJNENÁ V ORIGINÁLNOM ZNENÍ

ZDROJ: TS

More in PLUS

To Top