Connect with us

Wavemag

Chris Sadler: Climax je moja srdcová záležitosť

Music news

Chris Sadler: Climax je moja srdcová záležitosť

Chris Sadler: Climax je moja srdcová záležitosť

V novembri oslavuje svoje 20. narodeniny jedna z najdlhšie fungujúcich housových nocí na svete – Climax, ktorej domovom je pražský klub Roxy. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s jej otcom, zakladateľom a legendou tanečnej scény v Čechách – Chrisom Sadlerom.

Ahoj Chris, na českej scéne pôsobíš veľmi dlho. Značku CLIMAX si založil pred 20timi rokmi a teraz oslavuje. Čo pre teba osobne znamená CLIMAX?
Pro mě profesionálně není nic víc než Climax. Je to moje dítě, moje srdcová záležitosti. Všechno ostatní v mém DJském životě se točí kolem Climaxu. Pro mě osobně (a vím, že v tom nejsem sám) není lepší klub než Roxy a nikde se necítím líp než právě na Climaxu. Je mi 43 let, a kdyby se mě někdo zeptal na, co jsem za celý svůj život nejvíc hrdý, když pominu svého syna, tak bez debat nebo rozmýšlení bych odpovídal Climax. A to s velkým náskokem.

Na CLIMAXe vítaš rôznych hostí. Vyberáš si sám alebo v tejto veci spolupracuješ s Roxy?
Co se zahraničních hostů týče, občas se mi z Roxy ozvou, že mají možnost bookovat DJ na termín, když je Climax a jestli bych měl zájem. Naposled to takhle bylo třeba s Jorisem Voornem. Ale skoro vždycky jsou to moje návrhy a pak diskutujeme s Lenkou (programová ředitelka Roxy) jestli s tím návrhem souhlasí a hlavně jestli se nám to vyjde do rozpočtu. Samozřejmě v rámci toho, že má Roxy omezenou kapacitu, není možný bookovat hvězdy jako je třeba Carl Cox nebo Fatboy Slim i kdybychom chtěli – vstupné by muselo být šíleně drahý a to v Roxy, ani na Climaxu nechceme. Ale za ta léta mám už celkem odhad, kdo stojí kolik a jestli je to realizovatelný.

Za tie roky sa u vás vystriedalo množstvo hostí. Vedel by si vybrať pár, ktorí boli naozaj výnimoční pre teba osobne?
Skvělý byli třeba Antoine Clamaran nebo Umek. Lidi jako Olav Basoski a Sonny Wharton nejenomže hráli perfektní sety, ale i po Climaxu jsme zůstali v kontaktu a jsou z nás blízcí kamarádi. Pro mě osobně byli asi nejvýjimečnější Mark Knight a Roger Sanchez. Mark protože je to hudebně přesně moje krevní skupina, rozsekal Roxy na kousky a navíc bylo strašně příjemný zjištění, že je úplně v pohodě a přátelský týpek, což není vždycky pravidlem, když potkáš někoho, ke komu shlížíš. No a Roger Sanchez je bezesporu legenda. Byl to moc sympatický a skromný člověk a přitom na Climaxu hrál jeden z technicky nejvymakanějších setů, co jsem kdy zažil. Neustále hrál ze tří nebo čtyři kanálů a ta atmosféru v Roxy se dala krájet. Pokud jste ještě neviděli jeho set z 19. narozenin Climaxu na YouTube, tak se na něj určitě podívejte!

K 20. výročiu CLIMAXU príde pogratulovať legenda house music Todd Terry. Bol to tvoj veľký sen?
Když už nejstarší noc u nás (a možná i celosvětově) slaví 20tiny, byl jsem přesvědčený, že to chce nějakou ikonu house music, a těch co stále hrají dobře je poměrně málo. Nemůže být pochyb o tom, že Todd legenda je. Je to pionýr housu už od osmdesátých let a dalo by se říct, že částečně může za to, že house jako žánr vůbec existuje. Je to víc než důstojný host na oslavu kulatin a moc se těším, až ho potkám a až nám zahraje.Mal si počas tých dlhých rokov aj horšie chvíle? Kedy si zvažoval, či to všetko má zmysel?
Jako DJ hraju už přes 25 let, takže bych lhal, kdybych řekl, že se mi vždycky chce. Ale jde hlavně o cestování. Procestuju na hraní každý rok desítky tisíce kilometrů za všelijakého počasí a převážně v noci. Občas se samozřejmě může stát, že když venku sněží, je zima a silnice jsou pokryté ledem, úplně se mi nechce sednout do auta a jet 6 hodin někam do klubu a zpátky. Ale pak si říkám, že je to přece jedna z nejlepších prací na světě a málokdo se může živit tím, že dělá, co ho baví – nakonec je to poměrně malá daň.

Ako vidíš house music v našej zemepisnej šírke a dĺžke? Ja mám pocit, že je tu toho stále málo, ako keby ľudia u nás potrebovali „tvrdšie“ žánre…
Tak já ten pocit úplně nemám. Dokonce bych si dovoli tvrdit, že jeden z nejtvrdších žánrů, tedy techno, je v podstatně méně tvrdý, než byl kdysi na konci 90tých nebo na začátku milenia. Když člověk poslouchá to, co teď vydává třeba label Drumcode, což byl dřív bastion tvrdších beatu, dnes to spíš tolikrát zní jako tech-house. Jasně, už pomalu přestává být v módě EDM a místo toho začíná být populární hardstyle, ale tolikrát když fanoušci takových stylů trochu dospějou, začnou hledat trochu inteligentnější a méně lacinou muziku a tu najdou v housu nebo v jeho sub-žánrech.

Aké máš ďalšie plány s CLIMAX?
Říká se, že když to není rozbitý, proč to spravit? Tak to vnímám s Climaxem. Funguje to dobře a budu rád, když to tak nadále fungovat bude. Navíc mám ještě spousta nápadů koho na Climax pozvat. Venku jsou mraky hodně kvalitních DJs, který se v ČR ještě neobjevili. Doufám a pevně věřím, že budu mít v budoucnosti příležitost prezentovat na Climaxu další jména, ze kterých lidem spadne brada. S některými jsme už kontakt navázali, teď už jen zbývá trefit do vyhovujícího termínu.

Na záver – priestor pre teba pozdraviť fanúšikov, poslať im ľubovoľný odkaz či pozvať ich na party 🙂
Upřímně a z celého srdce děkuju všem, který kdykoliv během těch 20 let navštívili Climaxu. Je to hrozný klišé, ale bez vás by to opravdu nešlo. A nezapomeňte, 24. Listopadu slavíme těch neskutečných a nádherných 20 let Climaxu v Roxy s praotcem housu Todd „The God“ Terrym. To prostě nesmíte chybět.

K tomu vyššie sa pripájam aj ja – príďte osláviť narodeniny Climaxu, Todd Terry stojí za návštěvu Prahy, aj keď by ste mali cestovať z východného Slovenska. Vidíme sa na tanečnom parkete 24. novembra v Roxy. Viac info: https://www.facebook.com/events/301620123759405/

Autor: Shiwave
Foto: Chris Sadler

More in Music news

To Top