Connect with us

Wavemag

Dinelo a jeho 5 tipov pre začínajúcich producentov!

PLUS

Dinelo a jeho 5 tipov pre začínajúcich producentov!

Dinelo a jeho 5 tipov pre začínajúcich producentov!

Dinelo je jeden z mála slovenských producentov, ktorý skladá hudbu spoločne so zahraničnými umelcami. Jeho produkcia sa za niekoľko rokov dostala do mnohých rádií a teraz rozdáva rady ľudom, ktorí začínajú s produkciou, a potrebujú sa v tom neuveriteľnom množstve možností zorientovať. O Dinelovi sme písali aj pred niekoľkými týždňami, keď nahral svoj guestmix aj pre rubriku New Wave v Rádiu Europa2. Dinelo bude svoje pravidelné blogy uverejňovať aj na svojich webových stránkach, kde nájdete aj odkazy na jeho hudbu, zoznam eventov a merch.

1. VYTVOR VLASTNÉ PRESETY

Skúšaj vytvoriť svoj vlastný sound/preset. To ťa môže odlíšiť od iných. Prečo? Pretože budeš mať svoj vlastný zvuk, ktorý nikto nemá, a môžeš robiť skladby so svojim vlastných rukopisom a vlastným zvukom. Nevieš ako nato? Proste si otvor plugin (napríklad Serum) a skúšaj dizajnovať, experimentovať. Snaž sa z toho dostať presne taký výsledok aký by si chcel. Ak si v tom stratený, môžeš si pomôcť aj s tutoriálmi na Youtube. Poprípade sa nauč vytvoriť zvuk od tvojho obľúbeného producenta. Snaž sa hlavne pracovať so zvukom a uvidíš ,že sa ti otvorí nový smer, a naučíš sa nové veci. Buď skrátka iný.

2. KOPÍRUJ AKORDY

Áno, možno niekto ma bude odsudzovať, ale poďme sa pozrieť na túto tému. Kopíruj akordy, alebo snaž sa urobiť remake akordov tvojej obľúbenej skladby. Sadni si, počúvaj skladby a pozeraj aké sú tam použité noty, a aké akordy tam hrajú. Nie je nevyhnutné porušovať autorské práva. Ty predsa môžeš akordy zmeniť a urobiť vlastnú verziu, či urobiť aranžovanie úplne inak. Vezmite si koľko skladieb na svete majú totožné akordy. Je to už potom iba na tebe ako tvoju skladbu finálne naaranžuješ a akú linku vymyslíš k danej chords progressions. Fantázia je dnes nekonečná!

3. POUŽÍVAJ LOOPY

Loopy. Ďalšia háklivá téma. Neboj sa ich používať. Loopy tu boli stále, a slúžia na to aby sa používali. Dnes ich už nájdeš všade, ja používam najčastejšie web Splice odkiaľ ich sťahujem. Dnes sú loopy bežná vec. Zober si napríklad skladbu „Marshmello & Anne-Marie – Friends“. Tá gitara, ktorú počuješ je celá stiahnutá práve zo spomínaného webu Splice. Zo skladby sa stal obrovský hit – má skoro pol miliardy prehratí. Riešil to vôbec niekto? Takže si vítaný používať rôzne sample, neboj sa ich. Pomôže ti to o trochu rýchlejšie budovať tvoj song. Tak navštív Splice, kúp si kredity a nájdi si rôzne typy loopov aké len budeš potrebovať, a produkuj aj ty také hity ako je napríklad skladba „Friends“.

4. ZAČINAJ S DRUMS

Namiesto lámania si hlavy nad melódiou, chord progressions alebo vyberaním správnych synťakov, prečo to neskúsiť najprv so zvukmi v tvojej drum library a urobiť najprv skvelý drum beat? Skús si vybrať pár svojich obľúbených zvukov (kicks, snaps, claps, hi-hats, cymbals, percussions…) a snaž sa urobiť cool beat. Môžeš skúšať aj rôzne iné sample, ktoré máš a skúšať ich spolu kombinovať. Ak to máš dokončené a páči sa ti tvoj výsledok, potom môžeš pokračovať ďalej a budovať zvyšok skladby. Skúšaj kombinuj, bav sa a môžeš potom získavať ďalšiu inšpiráciu na tvoj song. (Samozrejme nie je to pravidlo, aby si sa toho mal držať – niekto začne naopak melodickou linkou. Je to na tebe.)

5. TRÉNUJ SVOJE UŠI

Počúvaj pozorne všetku hudbu, ktorú počúvaš. Venuj pozornosť zvukom a nástrojom, ktoré sú použité v skladbách. Skúšaj si všímať čo robí presne základ v danej skladbe, ako nástroje pracujú a aký majú význam. Všímaj si čo robí to, že samotné skladby fungujú perfektne. Môžeš dokonca zistiť na aké spôsoby môže byť daný zvuk/nástroj využitý alebo použitý. To ti tiež môže pomôcť v nápadoch pre tvoje ďalšie nápady na skladby.

B O N U S T I P

Viac sa sústreď na hudbu a produkciu ako na Instagram a sociálne siete, pretože dnes je to opačne. To, že sa budeš viac venovať fotkám, storyčkám ťa úspešným producentom neurobí. Makaj na sebe, pracuj, snaž sa a budeš úspešný. 🙂

Zdroj: Dinelomusic.sk

 

More in PLUS

To Top