Connect with us

Wavemag

DJ Danny – Hranie z vinylu by mal vyskúšať každý DJ 

PLUS

DJ Danny – Hranie z vinylu by mal vyskúšať každý DJ 

DJ Danny – Hranie z vinylu by mal vyskúšať každý DJ 

Vinyl to mal pred niekoľkými rokmi takmer spočítané, avšak trendy sa menia a niektoré veci sa vracajú naspäť. Rovnako to je aj s vinylom. Tento čierny kus asfaltu mal určite každý z vás aspoň jeden krát v ruke, a niektorí si ho zamilovali až tak, že neustále browsujú po internete a hľadajú tie najlepšie kúsky. Jedným z týchto nadšencov je práve Daniel Nosian, ktorého poznáte aj pod Djským menom Danny.
  
Si veľký milovník vinylov, ale ako DJ z nich veľmi nehrávač. Čo ťa ku tomu vedie?
Bohužiaľ, nehrávam, aj keď ma to veľmi mrzí, no v dnešnej dobe nemá veľa klubov ideálne podmienky na hranie z vinylov, keďže je to oveľa ťažšie ako hrať digital. Do vinylu som sa zamiloval ako malý chlapec, keď som si u mojich rodičov púšťal na starom gramofóne prvé platne. Natoľko ma to očarilo/chytilo, že som si povedal, že ich raz budem zbierať. Ten kus asfaltu ma totálne dostal. 
 
Určite si spomínaš na prvú skutočnú platňu, ktorú si mal vo svojej zbierke?
ÁAch, nostalgia! Samozrejme, že si ju veľmi dobre pamätám. Bolo to v roku 1994 a dodnes ju mám vo svojej zbierke. Je to Arrested Development – Mr.Wendal.
 
Nakupuješ iba cez internet? alebo sa chodíš niekam aj pohrabať medzi nimi?
Nakupujem výlučne cez internet. Bohužiaľ, na Slovensku nemáme žiadny skutočný vinyl shop, ako to bolo v minulosti. Bývajú hudobné burzy, kde máš šancu sa v nich pohrabať, ale väčšinou sú to už používané platne, v nie vždy dobrom stave.
 
Ktorý z tvojich vinylov má najuletenejší obal?
Neviem, či je najuletenejší ale je z tých zaujímavejších. Je to obal soundtracku k filmu Project X.
 
 
Koľko si dal najviac za platňu? zvykneš ich aj predávať občas a koľko ich asi máš?
Väčšina zberateľov zbiera albumy, ja iba 12 palcové maxi single, single, kompilácie, čím sa od väčšiny zberateľov trochu odlišujem, ale samozrejme, že sa u mňa nájdu aj albumy. Za tie roky sa mi zbierka pekne rozrástla, aktuálne ich mám cez 1200 kusov, presné číslo ale neviem. 🙂 Ak vyjde niečo, čo ma naozaj osloví, tak som ochotný za ňu dať toľko, koľko treba. Hornú hranicu určenú nemám, zatiaľ som dal najviac za 1 platňu 350€. Občas aj niečo predám, ale skôr výnimočne. Ťažko sa lúčim s každým jedným kúskom.
 
Máš aj nejaké iné zberateľské úchylky? Nejaké podpivníky, známky atď?
Žiadne iné zberateľské úchylky našťastie nemám, celkom ma zamestnáva tento jeden koníček. Okrem toho, že je finančne náročný, popri práci, hraní a rodine mi zaberie aj celkom dosť času. Denne sledujem trh, čo kedy presne vychádza, keďže zbieram len single. Tie sú z 80% limitované edície a málokedy sa stane, že býva ďalší release titulu, ktorý chcem. Ak nezareagujem hneď, už sa ťažko zháňa a samozrejme aj cena sa tým pádom zvyšuje.
 
Ktorý z kúskov má pre teba najväčšiu hodnotu?
Ťažko povedať, ktorý má najväčšiu hodnotu, mám určite viac takých kúskov. Ale ak by som si teda mal vybrať, tak sú dva. Ten prvý je dvojalbum Axwell & Ingrosso-More Than You Know, ktorý som dostal od manželky. Je podpísaný od oboch pánov, čím celkovo (nielen pre mňa) platňa nabrala na hodnote. Druhý kúsok je špeciálna limitovaná edícia singla Greyhound od Swedish House Mafia, ktorá bola vylisovaná v počte iba 50 kusov. Som naozaj rád, že je jeden z nich práve v mojej zbierke.
 
 
Aký najdlhší set si dal zatiaľ z vinylov?
Teraz približne tak 3 hodiny bez toho, aby som pridal niečo z mp3 alebo CD.
  
Myslíš, že má vinyl naozaj lepší zvuk ako digital?
Samozrejme, o tomto by sme mohli debatovať dlho, názory sa rôznia. Pre mňa osobne áno, ale tiež to nie je len o zvuku. Na to aby mal vinyl stále kvalitný zvuk sa o platne treba aj poriadne starať. Antistatické obaly na samotný vinyl, PVC obal na obal, práčka na platne, ktoré sa zanášajú prachom..
 
 
Myslíš, že by mal každý DJ vedieť hrať z vinylov?t
Toto je ťažká otázka. Hranie z vinylu nemusí každému vyhovovať a nie každému aj sadne. Myslím si však, že každý by si k tomu mal aspoň privoňať a vyskúšať si to. Ten pocit, keď hráš z vinylu a máš priamy kontakt s hudbou je neopísateľný.
 
Kedy si povieš, že už ich máš dosť?
Asi nikdy! Vinyl má dušu, kúzlo.. Obal, grafika.. Vždy keď mi príde nový kúsok, ani nedýcham.. manželka je tiež spokojná.. vraví, že jej moja zbierka vizuálne skvelo dopĺňa interiér. 🙂
  

More in PLUS

To Top