Connect with us

Wavemag

DJ Hell privezie na Flédu elektronickú hudbu budúcnosti

PARTY NEWS

DJ Hell privezie na Flédu elektronickú hudbu budúcnosti

DJ Hell privezie na Flédu elektronickú hudbu budúcnosti

Berlínská popkulturní ikona a jedna z nejvlivnějších postav světové hudební scény DJ Hell přiveze 18. října (októbra pozn. redakcie) na Flédu své poslední album Zukunftsmusic. Dvouhodinovou show, v níž představí vlastní vizi budoucnosti elektronické hudby, doplní DJ setem rekapitulujícím historii taneční scény, new wave a punku. Průkopníka electroclashe a neúnavného inovátora mnoha žánrů podpoří řada domácích dýdžejů, mezi jinými PSJ a hnát the dj. Vstupenky na osmihodinovou taneční party na dvou scénách koupíte v předprodeji za 350 Kč v síti smsticket a goout nebo v prodejně Indies v Brně.

DJ Hell patří mezi nejrespektovanější osobnosti v dějinách taneční hudby a jeho jméno se pravidelně objevuje na line-upech nejlepších festivalů po celém světě. Na brněnské Flédě vystoupil už v prosinci 2016 jako headliner klubové noci Elektra. Celonoční oslavu elektronických žánrů poté na svém facebooku označil za party roku.

V dubnu 2017 vydal páté studiové album Zukunftsmusik (Hudba Budoucnosti), kritiky považované za jeho dosud nejosobnější, nejambicióznější a nejprovokativnější dílo. Přestože obsahuje řadu silných motivů, s nimiž Hell obvykle pracuje, zní zcela odlišně od všeho, co dosud vytvořil. Hodinovou nahrávku charakterizuje jemná rovnováha mezi dramatickým napětím klasické hudby a futuristickou syntézou tvůrcovy bohaté hudební minulosti.

Také na futuristickém, téměř experimentálním albu Zukunftsmusik se DJ Hell otevřeně hlásí k dlouhé řadě svých předchůdců od romantického skladatele Hectora Berlioze, k němuž bývá občas přirovnáván pro bohatou orchestrální instrumentaci svých skladeb, přes Kraftwerk až po Davida Bowieho, kterého téměř slyšíme v tracku Army of Strangers. „Já vím, kdo jsem, vím, co dělám, pořád se snažím zlepšovat se, najít nejlepší songy k vydání a snažím se přenést všechny emoce, co mám, když stojím za DJ pultem. Své znalosti o životě a hudbě pak rád sdílím s ostatními. Ale hlavně – na konci každého dne jsem jenom umělec, který se snaží najít novou půdu pod nohama a vkročit někam, kam se zatím nikdo neodvážil. To je to, co mě pořád pohání, prozradil DJ Hell v rozhovoru pro Rave.cz (1.12.2016).

Provokativní a pionýrský charakter Zukunftsmusic naznačil už první singl I Want U, který je výsledkem fascinující spolupráce s losangelskou uměleckou nadací Tom of Finland shromažďující celosvětový, nekomerční archiv umělců tvořících na téma erotiky. Nadace stejně jako Hellův singl a jeho vizuální ztvárnění vzdává hold finskému kreslíři Toukovi Valio Laaksonenovi), který se proslavil pornografickými kresbami s gay, BDSM a fetišistickou tématikou o gay kultuře, kterou DJ Hell vnímá jako důležitý fenomén provázející zrod elektronické hudby a současné klubové kultury.

Velmi různorodou desku otvírá skladba Anything, Anytime, neuspěchaný, prostorný, introspektivní track, který udává dojemný tón celého alba. Wir Reiten Durch Die Nacht nabízí kombinovaný zážitek z komorní hudby a cestování vesmírem, v 2 Die 2 Sleep připomínají jemné zvukové odlivy a přílivy překrývající se dechů dvou spících milenců způsob práce norského jazzového experimentátora Bugge Wesseltofta. K-House je orchestrální cinematickou lahůdkou v pochodovém rytmu s všeprostupujícím pocitem naděje a dramatickou instrumentací vracející se k hudebnímu tématu I Want My Future Back a dvojdílného Inferno. Car, Car, Car mate svým názvem, když nás od šedého povrchu, bílých pruhů a zelených okrajů idealizované dálnice unáší vzhůru k barevným futuristickým představám. High Priestess Of Hell jde protichůdným směrem a stahuje posluchače do Hellovy psychiky hlouběji než kdykoli předtím v temné acidové jízdě o přitažlivost moci a kontroly nad druhými. Podle Hellových slov je to ta nejtemnější hudba, kterou kdy složil. Soudržnost a kontinuitu nejnovějšího Hellova opusu zajišťují použité akordy, tóny i nástroje pokrývající celá staletí hudební historie.

DJ Hell je označován za Andy Warhola německého kulturního undergroundu. Jeho jméno je spjato s dějinami nesčetných kulturních hnutí od 70. let, v nichž zanechal svou nesmazatelnou stopu. Začínal punkem, z něhož v 80. letech přesedlal k new wave a acid housu. V polovině 80. let jej nadchlo electro a hip-hop, pak následovala maximální fascinace elektronickou taneční hudbou. V roce 1996 založil značku International DeeJay Gigolo Records, na níž začal vydávat vlastní styl electroclash. V historii labelu najdeme jména jako Jeff Mills, Miss Kittin & The Hacker, Dopplerefekt, Fisherspooner, Tiga nebo Vitalic. Po roce 2000 Hellova umělecká vize a vydavatelský entusiasmus přilákal do Berlína desítky hudebníků, fotografů, filmařů, výtvarníků a návrhářů, kteří tvoří současnou německou popkulturní scénu.

DJ HELL (DE), Fléda, 18.10.2019, 21:00

Facebook událost
Vstupné v předprodeji: 350 Kč + poplatky sítě

Zdroj: TS

 

 

More in PARTY NEWS

To Top