Connect with us

Wavemag

Funky Gruvy zo Zvolena na viac ako 200 stranách sú nad zlato!

PLUS

Funky Gruvy zo Zvolena na viac ako 200 stranách sú nad zlato!

Funky Gruvy zo Zvolena na viac ako 200 stranách sú nad zlato!

Knihu „Techno nad zlato“ mi požičal Drahosh, ktorý ju dostal aj s venovaním od autora – Branislava Noksa. Písali sme o nej aj na našich stránkach, ale pred samotnou kúpou, som si ju potrebovala ešte prečítať.

Tento príbeh začína pre mňa v roku 2012, kedy som s Drahoshom trávila dve noci pred svojimi bakalárskymi štátnicami tým, že som mu pomáhala s korektúrami májového vydania Wave Magazine. Zaujal ma v ňom článok o tzv. mikroparties. Prvý raz sa tam spomínala potreba budovania, áno, takého komunistického budovania scény a komunity. Vtedy totiž neexistovali obrovské komunity okolo hudby, ako ich poznáme dnes napríklad okolo IDEM NA TECHNO či DARK ROOM. Obrovské halové party, ktoré sa konali raz za čas a boli plné, boli však vo veľkom kontraste s klubmi, ktoré boli plné, ale iba na mainstream a „disko“. Všetci sme akosi v určitom bode zistili, že nám chýbajú ľudia. Vymýšľali spôsoby, ako sa s tým vysporiadať a mikroparties boli jednou z ciest.

Funken Gruven organizovali ako mikro party chalani z bookingu Spiral – Noks & Good Mood. Táto party sa dočkala 95 vydaní a skončila len minulý rok. Ja som ju prvý raz navštívila 1. júna 2012 a odišla som nadšená. Bolo pre mňa fascinujúce, ako sa v maličkej zvolenskej kaviarni Charizma (názov presne zodpovedal „genius loci“ – vyžarovaniu daného priestoru) mohla zvrhnúť taká „smažka“! Magické! Neuveriteľné!

Fotka z osudnej noci na začiatku júna, kedy Drahosh liezol na hradby cestou na „ubytko“ s Good Moodom (fotila som ja)

Na Funken Gruven bolo vždy vidieť (online, lebo tam som ich potom väčšinou sledovala), to množstvo mravčej roboty, ktorú odvádzali Noks a Good Mood. Milovala som vtipné popisky eventov na Facebooku, funny videos či nápaditú grafiku. Dodnes mi vďaka nim zostal v živote jeden srdcový track.

História má tendenciu sa opakovať, preto je fajn sa o nej čo-to viac dozvedieť. Skvelou príležitosťou na spoznávanie minulosti scény a eventu v malom mestečku v srdci Slovenska je práve kniha Techno nad zlato. Techno je síce v názve, ale chalani inklinovali vždy viac k house. Noks výber názvu patrične ozrejmil už v úvode knihy.

Moja prvá myšlienka po prečítaní prvých desiatok strán bola: „zvládne to prečítať a pochopiť aj priemerný návštevník dnešných parties?“ Braňo totiž vyštudoval filozofiu a prečítal určite viac kníh ako priemerný občan SR. Tomu zodpovedá aj jeho písomný prejav. Je možno trošku komplikovanejší pre bežného konzumenta, ale verím, že v ňom nájde to čaro, ktoré som v ňom našla ja.

Štýlom mi kniha pripomenula môjho obľúbenca Sama Marca a jeho knižnú prvotinu This Is Hardcore (ak ste nečítali, odporúčam aj tú). Oceňujem výber citátov vždy na začiatku kapitoly. Väčšinou som sa k nim opakovane vrátila a zamýšľala sa, prečo sú práve tam, kde sú a čo mi ešte môžu viac povedať.

Príbeh v knihe sleduje hlavné postavy Noksa a Jániho (Good Mood) od spoločných DJských začiatkov až po zrodenie úspešného konceptu party Funken Gruven. Zažijeme s nimi party v lese, LEGENDÁRNY Download festival na Zvolenskom zámku, nakúpime platne vo Viedni, ideme na Electronic Beats, kde vystúpili Modeselektor a Underworld, ale dáme sa aj potetovať. Môžeme sledovať nástup trendu drum & bass a tiež „EDM“ – vo význame komerčného mainstreamu. Gramofóny zohrávajú v knihe dôležitú rolu, tiež však vidíme presun z vinylu na digitál. Nechýbajú vtipné príhody a sexi zážitky zo života DJa, ktoré sú dávkované precízne a v správnej miere, aby neodklonili čitateľa od toho podstatného v knihe – od lásky k muzike.

Tá je, myslím si, spoločným menovateľom nás všetkých, ktorí tu na scéne aj po toľkých rokoch ešte vôbec niečo robíme. Túto knihu, ktorá je prvou svojho druhu na Slovensku odporúčam prečítať každému.

  • Každému, kto chodil na party (už nechodí, lebo „je starý“) – zaspomína si totiž na „staré dobré časy“
  • Každému, kto chodí na party – poskytne mu to úplne iný pohľad na vec
  • Každému, kto na party nebol – lebo možno konečne pochopí, prečo na ne my chodíme

Knihu si môžete kúpiť tu: https://www.funkengruven.sk/ Ja si ju už tiež konečne kúpim a budem dúfať, že sa dočkám aj pekného venovania. Keď už som sa v nej našla 🙂

Ešte malé odporúčanie ku čítaniu – berte si Youtube a púšťajte tracky, ktoré Noks spomína. Dodá to knihe nový rozmer 🙂

P.S: STAY TUNED, plánujem aj rozhovor o knihe s Noksom!

 

Autor: Shiwave
Kde aktuálne žúrujem a ako tam je, môžeš sledovať na mojom Instagrame
www.instagram.com/shiwave/

 

 

 

 

More in PLUS

To Top