Connect with us

Wavemag

HOUSE MUSIC nebo pre dospelých

Music news

HOUSE MUSIC nebo pre dospelých

HOUSE MUSIC nebo pre dospelých

Viete si predstaviť, že sa ráno zobudíte za tónov house music? Vyjdete na pláž a tam už DJ mixuje a selektuje to pravé ku kúpaniu v mori? Idete do reštaurácie na obed a aj tam vás sprevádza táto nádherná hudba. Večer zapadá slnko a vy sa ešte stále vlníte do rytmu, ktorý milujete? Uprostred noci máte chuť kričať na plné hrdlo radosťou, že vidíte najväčšie ikony legendárneho vydavateľstva Defected Records? Áno, toto nie je len mokrý sen milovníkov house music. A ak ešte stále nemáte dosť, môžete ísť na „afterku“, kde za mixom stoja tí najpovolanejší. Toto je každodenná realita festivalu Defected Croatia, ktorý sa už po tretí raz konal v mestečku Tisno.

Festival Defected v Chorvátsku pritiahne každoročne 3000 ľudí predovšetkým z Anglicka, kde je táto značka doma. Zo Slovenska a Čiech na festival vyrážajú len skutoční fajnšmekri v počtoch, ktoré by som spočítala na prstoch ruky. Ja som sa o festivale dozvedela niekedy na jar tohto roku a hneď ma zaujal. Keďže však nie som schopná plánovať svoje víkendy, rozhodla som sa lístok nekúpiť a nechať veci otvorené. Zrejme to bol osud, lebo začiatkom júla som vyhrala dve celofestivalové vstupenky od môjho milovaného – Claptone. Týždeň v Chorvátsku v polke augusta? Týždeň plný house music? Tomu sa predsa nedá odolať!

LINEUP

V lineupe na plagáte žiarili ako headlineri (abecedne): Basement Jaxx (DJ set), Camelphat, Claptone, Dennis Ferrer, Derrick Carter, Dimitri From Paris, Honey Dijon, Masters at Work, Peggy Gou, Nightmares on Wax, Roger Sanchez či Todd Terry. Okrem nich cca 50tka ďalších mien a kopec ďalších, ktorí sa ani na plagát nedostali. Keď som začala študovať timetable, ktorý nás čakal nasledujúcich 6 dní, rozhodla som sa zvoliť si veci do skupinky „musíš“ a „keď vydá“. Podarilo sa mi vidieť všetko, čo som naozaj chcela, dokonca aj čosi viac. Hudbu a sety nejdem hodnotiť, pretože to by bolo tak na 5 km článok a ja vás nechcem unudiť. 🙂 Jediné, čo môžem ako človek, ktorý sa pohybuje aj na „komerčných“ EDM parties povedať je, že tu tí DJi nehrali všetky tracky rovnaké len vo svojich editoch, ale naozaj každý z nich predstavil svoju víziu HOUSE MUSIC. Boli dva tracky, ktoré som začula vo viacerých setoch, a to Shakedown – At Night v nových remixoch, ktoré vydal Defected tento rok (remixy od Peggy Gou a Purple Disco Machine) a potom Ferreck Dawn & Robosonic – In Arms.

Na tému lineupu som prehodila pár slov so zakladateľom Defectedu – Simonom Dunmore, ktorý povedal, že chvíľu rozmýšľali nad tým, že by do lineupu v budúcnosti pridali aj mená, ktoré by pritiahli trošku inú cieľovku, ale asi to nakoniec nechajú aj naďalej v tomto štýle.

ĽUDIA

Touto debatou so Simonom sa dostávame k tomu najpodstatnejšiemu na festivale, čo sú ľudia, s ktorými sa stretávate každý deň na parkete, na pláži, na obede či na bare. Dovolím si tvrdiť, že 95% ľudí tvoria Angličania – iný jazyk som tu počula len sporadicky – pár francúzsky hovoriacich ľudí, videla som rôzne vlajky, ale všetko to boli dvojice max. štvorice. Ale na krajine pôvodu fakt nezáleží. A ako som videla, tak ani na veku. Mne teda ťahá na 30, ale tu som sa cítila ako mladucha, čo je na Slovensku a v Čechách na parties zvyčajne úplne naopak. Tancujem a pri mne pani, odhadom tak 60 ročná. Som na WC a dámy v rokoch rozoberajú svoj vek a to, ako sú rady, že už majú dospelé deti a môžu ich nechať doma, kým sa bavia na festivale. Ako žena som sa cítila BEZPEČNE, čo tiež nie je zvykom v kluboch „doma“, kde buď od baru cítite spaľujúce pohľady alebo sa na vás niekto snaží nacapiť. Tu sa mi skôr stalo, že prišiel manželský pár a povedali mi: „Hey, great moves, we loved your dancing“. Nikto nikoho neobťažoval. Neveríte? Ani ja by som neverila, keby to nezažijem. Ľudí z „ochranky“ by som spočítala na dvoch rukách. Na 3000 ľudí u nás potrebujete armádu SBSkárov, kilometre plotov a zábran. Tu? Pár chlapíkov v oranžových tričkách, ktorí sa vlastne ničím okrem toho trička nelíšili od bežných návštevníkov. Napriek tomu, že vás nikto neobťažuje, každý sa o vás zaujíma – v zmysle starostlivosti. Už nie som najmladšia a občas som si šla oddýchnuť, sadla som si na múrik a aspoň polovica ľudí, čo prechádzala okolo mňa, sa ma pýtala, či som v poriadku a nepotrebujem POMOC. U nás? Ľudia sa prizerajú naozaj kadečomu bez toho, aby akokoľvek zasiahli… A dostávame sa naspäť k debate so Simonom, s ktorým sme sa rozprávali o „Defected ľuďoch“ – sú to dospelí ľudia, ktorí si prišli užívať hudbu. Preto je aj lineup postavený tak, aby nepriťahoval „deti“, ktoré sa ešte nevedia zmestiť do kože, čo vídam často na eventoch v rámci SK & CZ, kde sa pohybujem.

ALKOHOL & DROGY

Nekonečná téma, ktorá sa spája s tanečnou hudbou. Nie raz som vyjadrila svoj zásadný „NIE“ názor aj verejne. V zásade je mi jedno, čo robia iní, pokiaľ ma tým nejakým spôsobom neobťažujú resp. nepôsobia pohoršujúcim dojmom. To však „u nás doma“ býva veľmi časté – či už spôsobené alkoholom alebo drogami, ľudia sa proste nevedia správať. Áno, miestami bolo cítiť jemný závan „okorenenej“ cigarety, áno, určite aj tu fúkalo, a aj tu sa na baroch pilo, ale nevidela som ani jedného človeka, ktorý by to bol prehnal a to som na festivale strávila 6 dní. Jediné miesto, kde to už také ružové nebolo, boli afterky v klube Barbarella’s, kde však cca 50% návštevníkov tvorili domáci a mimo-festivaloví ľudia. Tam nechýbal ani popprový zápachom, ktorý napriek open air priestoru úspešne vytváralo pár jednotlivcov okolo mňa.

PRIESTOR

Festival sa odohráva v GARDEN RESORT, ktorý pred rokmi objavil a prvý festival tu v roku 2006 zorganizoval Nick Colgan (bývalý manažér UB40). Od tejto doby uplynul dosť dlhý čas, zlepšoval sa samotný priestor, infraštruktúra okolo, ale aj samotné mestečko Tisno, ktoré každoročne vďaka festivalom privíta tisícky partychtivých ľudí. Garden resort je plne vybavený, sú tam apartmány, kemping, sprchy, toalety, reštaurácie, stánky… Počas festivalu fungovali 3 stage – hlavný stage, Olive Grove (obklopený olivovníkmi) a Beach stage hneď pri vode. Okrem toho bolo zorganizovaných viac ako 10 boat parties, na ktoré sa však kupovali samostatné lístky a v čase, keď som sa ja rozhodla, že „idem“, už boli všetky úplne beznádejne vypredané. Z toho, čo som videla na fotkách a videách už teraz viem, že budúci rok to bude prvé, čo si kúpim. 😉 Zamestnanci v celom resorte hovoria perfektnou angličtinou. Áno, chodia sem predovšetkým Angličania, tak je to asi naozaj nutné, ale zase nie úplne samozrejmé. Vždy bol ku nám každý zo staffu milý, usmiaty, nápomocný.

EKOLÓGIA

Všade na festivale bolo napísané, že plastové poháre, ktoré sú používané, sú vyrábané z recyklovateľného materiálu. Zabite ma, ale nespomeniem si, čo presne to bolo. Na viacerých miestach boli umiestnené koše, do ktorých sa SEPAROVALO. A čo bolo pre mňa osobne najkrajšie? Výzvy na FB od jednotlivcov, ktorí zbierali sami od seba – vo voľnom čase smeti, keď šli na pláž. Dokonca na stredu 15. augusta (deň po festivale) zorganizovali hromadné čistenie areálu, pláže v rezorte a priľahlom okolí. Zbierali plastové poháre, fľašky, ale aj špaky po necivilizovaných fajčiaroch. Za mňa len jedno veľké WAU, potlesk a klobúčik dole!

CENY

Určite vás bude zaujímať, ako to tu je finančne. Celofestivalový lístok sa dal kúpiť na začiatku okolo 180€, denné lístky šli okolo 50€. S ubytovaním je to proste ako všade – dá sa ísť bývať za 100€ na deň, ale môžete aj kempovať za pár eur. Čo sa týka drinkov v samotnom areáli, nie som veľmi na alkohol, takže som zaevidovala len ceny piva a cideru – to bolo 35KN, čo je cca 5€. Na zahraničný festival s anglickou cieľovkou super ceny, na nás trošku vyššie, ale stále napr. oproti Ibize, parádne. Na festivale sa dalo plnohodnotne prestravovať – našli sme klasické hamburgery, nugetky, vegánske burgery, ovocné šaláty, smoothies, wafle, polievky aj grilované špeciality. Ja osobne by som tých stánkov prijala viac kvôli pestrosti, ale zrejme to na ten počet ľudí je aj celkom dostatočné. Záverom – šli sme dvaja autom, strávili sme tu týždeň, nehladovali sme, síce sme sa nerozbíjali (ale to ani nejde, keď si chcete užívať hudbu naplno každý deň), bývali sme v meste kúsok od Tisna, jazdili autom, výletovali, kávičkovali a nebolelo to. Proste dovolenka s festivalom navyše.

Processed with VSCO with oak1 preset

POSOLSTVO

A čo by som vám týmto všetkým chcela povedať? Ak milujete house music, je to pre vás povinnosť. Ak ju máte aspoň trošku radi, dajte tomu šancu a vezmite to ako rozšírenie obzorov. Garantujem, že sa tu do toho všetkého zamilujete. Keď toto píšem, vonku prší, pred nami je posledný festivalový deň a mne sa nechce odtiaľto odísť. Pokojne by som tu zostala ešte ďalší týždeň. S tými istými ľuďmi, so Simonom, ktorý sa prechádza areálom a debatuje s nami, ale najmä s hudbou, ktorá nás všetkých spojila.

Budúci rok ma tu majú zas a verejne sľubujem, že nás Slovákov zorganizujem viacerých. Pretože viem, že doma toto tak skoro nezažijeme.

#housemusicalllifelong #inourhouseweareallequal

Autor: Shiwave

Foto: Reefe

P.S: pripravujem pre vás ešte článok zvlášť o muzike na #DefectedCroatia2018 – s mojim osobným playlistom topiek a setíkmi, ktoré sa mi podarí nájsť

P.S2: ak by ste chceli vidieť, ako to tam vyzeralo, mrknite na môj Instagram, kde vo vybraných nájdete všetky stories z festivalu http://instagram.com/shiwave

More in Music news

To Top