Connect with us

Wavemag

Interview s Ivanom Líškom: Ja som pre tieto veci nadšenec

Music news

Interview s Ivanom Líškom: Ja som pre tieto veci nadšenec

Interview s Ivanom Líškom: Ja som pre tieto veci nadšenec

Ivan Líška je promotér a jeden zo zástupcov trancu na Slovensku. Blíži sa 10. výročie jeho eventu Ear-Gasmic. Tak sme sa s ním pustili do debaty o hudbe, akciách, festivaloch ale trochu aj o autách.

Ak si niekto pozrie tvoj profil na facebooku a prezrie si príspevky, vyzerá to tak, že si stále niekde na nejakom evente a že sa vozíš športovým japonským autom, kde sa ti zachce. Čo v skutočnosti robíš? Čím sa živíš?

Čo sa týka auta, vždy som bol veľkým fanúšikom športových áut, prevažne tých cenovo dostupnejších – japonských. Už je to vyše 12 rokov čo používam ako dailycar dvojmiestne športové coupé – človek si povie, že je to nepraktické a neekonomické, ale pre mňa je to jednoducho radosť z jazdy. Čo sa práce týka, práve teraz mám nejaký čas kľudnejšie obdobie, v predošlej práci som skončil a zháňam si niečo nové. Takže čo ma živí? Štandardné zamestnanie ako väčšinu z nás – popritom mám samozrejme aj rôzne iné aktivity, ale tie sú skôr pasívne.

A čo tie eventy, naozaj často vidieť, že cestuješ za akciami aj niekoľko stoviek kilometrov od Slovenska. Teraz si bol aj na ASOTe v Holandsku, ktorý organizuje Armin Van Buuren.

Hej, pomerne pravidelne cestujem do zahraničia, najčastejšie asi do Holandska, už mi to tam príde, ako môj druhý domov. Potom samozrejme chodím veľmi často k susedom do ČR, keďže aj tam sa koná veľa zaujímavých eventov zameraných na trance. Posledne som bol na ASOT 900 v holandskom Utrechte. Naposledy som tam bol v 2014 a odvtedy som si dal od ASOTu dlhšiu pauzu, pretože som bol mierne sklamaný samotnou produkciou. Nie, že by nebola na úrovni, len som jednoducho čakal niečo viac. Niečo na čo som bol zvyknutý z bývalého Trance Energy, ktoré sa v minulosti konalo v rovnakých priestoroch Jaarbeurs Utrecht. Takto po rokoch môžem zase len skonštatovať, že i keď sa Alda Events snaží s úrovňou ASOTu, stále nedobehla kvality agentúry ID&T. Na druhú stranu chápem, že ASOT mal až 5 stagov, ktoré všetky vyzerali na úrovni a tú produkciu jednoducho museli rozložiť. V prípade Trance Energy býval vždy najviac vyšperkovaný mainstage na úkor zvyšných stagov, na ASOTe to bolo rozdelené tak rovnomerne. Celková show však u ASOTu nebola tak prepracovaná, ako som bol zvyknutý na Trance Energy, už len keď beriem do úvahy vizuály, intrá djs, pyro show a pod. Nemôžem si pomôcť, ale je veľká škoda, že Trance Energy v roku 2010 skončilo. Stále tajne dúfam, že sa raz vráti do Utrechtu, ako samostatný event. Zatiaľ ho po rokoch len čiastočne oživili v rámci samostatného stagu na festivaloch ako Tomorrowland či Mysteryland. Každopádne ASOT som si takto po rokoch užil, zdržoval som sa väčšinu noci na stagi Who’s Afraid of 138?! a väčšina setov mi naozaj sadla. Jednoznačne najviac ma oslovil Arminov 138čkový set, aký bežne človek na iných akciách od Armina nepočuje. Minimálne kvôli tomuto samotný výlet neľutujem a vyzerá, že dám šancu ASOTu opäť aj o rok. Koncom júna ma čaká opäť výlet do Holandska, už po šiestykrát absolvujem výborný Luminosity Beach Festival, kde sa tradične stretne najväčšie jadro trancerov z celého sveta.

Už niekoľko rokov zohrávaš na slovenskej scéne zaujímavú a aj podstatnú úlohu. Nielen že organizuješ eventy a to hlavne Ear-Gasmic, ale taktiež máš množstvo kontaktov na zahraničných djov, ktorých posúvaš ďalej tu na Slovensku. Čo ťa k tomu viedlo?

Áno, okrem vyššie spomenutého taktiež organizujem už 10. rok klubovú trance akciu Ear-Gasmic, ktorá k nám pravidelne prináša rôznych medzinárodných djs z tohto žánru. A čo ma k tomu viedlo? Láska k hudobnému žánru trance. Celé ma to naštartovalo v roku 2006, kedy som prvýkrát zavítal do holandského Jaarbeurs Utrecht na Trance Energy 2006 organizovanú agentúrou ID&T. To, čo som dovtedy videl len vo videách, som v ten večer zažil naživo a bol to jednoducho neopísateľný zážitok, ešte teraz mi po tele behá husia koža, keď si na ten moment spomeniem. Trance Energy som odvtedy navštevoval pravidelne každý rok a doposiaľ tento event patrí u mňa k neprekonaným. V tom období na Slovensku klubové trance akcie organizoval dj PICO – svoju párty BeOkey, alebo Beautiful Things a Milan Lieskovsky zase Progress Your Mind. Tieto spomenuté akcie sa pravidelne konali v dnes už neexistujúcom klube Dopler. Tu som spoznal veľmi veľa ľudí zo scény, primárne tej domácej, vrátane djov, z mnohých spomeniem dnes už silne obľúbeného dja EKG, ktorý v tom období taktiež hrával trance. Ja som v tom období veľmi aktívne písal reporty z mnohých domácich, ale aj zahraničných eventov pre portál Websound.eu, ktorý už tiež neexistuje. Bol to taký rozmach trancu, počas nasledujúcich rokov sem zavítalo veľa svetových trance hviezd. Väčšie halovky u nás v tom období robil Milan Buček, do priestorov Incheby priniesol mená ako napr. Paul van Dyk či Tiesto a neskôr tiež Pavol Bobek pritiahol Armina van Buurena, či už v rámci ASOT 450 taktiež v bratislavskej Inchebe alebo Armin Only na zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Neskôr mal na svedomí aj akcie Cream v Refinery Gallery, ktoré boli taktiež zamerané výhradne na trance.

Áno spomínaš obdobie, kedy vlna trancu na Slovensku bola zrejme na svojom vrchole. Sám som vtedy riešil akcie podobného žánru v Košiciach napríklad Transaction, kde hrali mnohí známi trance djs ako Nifra, Pico, Michael C, Tomáš Haverlík, Milan Lieskovský a pod. Potom to celé ale utíchlo, ľudia sa začali baviť viac na mainstream a iné žánre elektronickej hudby. Čo si o tom myslíš ty?

Áno, z môjho pohľadu najlepšie obdobie trancu, ktoré som zažil bolo v rozmedzí rokov 2006-2008. Od 2009 to už s tranceom u nás začínalo mierne upadať a v 2010 nastal asi najkritickejší zlom. V zásade 2009 bol posledný rok, kedy ešte aj Tiesto hral trance, od 2010-2011 prichádzala vlna dnes známeho EDM, kedy Tiesto aj niekoľko ďalších trance djs presedlalo na tento štýl. Našťastie mu vtedy stále ostalo verných množstvo iných známych producentov, stačí spomenúť mená ako Paul van Dyk, Ferry Corsten, Armin van Buuren.

Skús nám teda viac povedať o tvojej akcii Ear-Gasmic. Ako to celé vzniklo, ako vznikol názov a formát?

Myšlienka založiť niečo vlastné u mňa žila už od roku 2006. Akciu, ktorá by bola klubová, no zároveň prinášala prvky práve z týchto väčších akcií. Napokon som tak v marci 2009 zorganizoval prvý Ear-Gasmic v klube Dopler, kde som podľa svojich predstáv priniesol práve vyššie spomínané prvky – na mieru vyrobenú tému, vizualizácie, intrá, svetelnú show a pod. Hneď na prvej edícii sme spolupracovali práve s firmou Ministry, ktorá nám zabezpečila kompletný stage vrátane svetelného parku, spolu s naprogramovanou laser show prostredníctvom zrkadiel rozmiestnených po klube. Inými slovami vychytávky, ktoré sa v rámci kluboviek málokedy nejakému promotérovi chce chystať – jednak to stojí veľa času, úsilia a samozrejme aj peňazí. Ja som však pre tieto veci nadšenec a keď sa to celé spojí s trancom, vidím v tom vždy kopec radosti a nedočkavosti, ako to v samotnú noc ľudia prijmú. Priznám sa, že sám som celkom prekvapený, že ma to drží už 10 rokov. Bývali obdobia, keď som s organizovaním akcií naozaj už mal chuť seknúť, ale keď som následne videl dojmy fanúšikov a pozitívnu odozvu od nich aj od vystupujúcich djs, vždy ma to nejako nakoplo, aby som v tom naďalej pokračoval. Názov akcie vznikol na základe mnohých komentárov v zahraničných diskusiách, keď fanúšikovia komentovali sety djov slovami, že boli jednoducho eargasmické. Keď niekto napísal „you played eargasmic set“, tak bolo jasné, že inými slovami zažíval hudobný orgazmus, inak povedané orgazmus pre uši – eargasm. Po mnohých úvahách ma napokon toto inšpirovalo k tomuto názvu. Pôvodne som teda chcel štandardný názov Eargasmic. Zistil som však, že existuje rovnako pomenovaný hudobný label a tak som sa rozhodol toto slovo rozdeliť pomlčkou ako Ear-Gasmic. Samotnú pomlčku v názve sme napokon zakomponovali do nášho loga v podobe takého cikcaku, ktorý teraz často používame, ako také mini skrátené logo. Dokonca máme už aj fanúšika, ktorý si tento cikcak dal vytetovať na zápästie ruky.

A aké máš plány s akciou Ear-Gasmic?

Čo sa týka plánov do budúcnosti, všetko to závisí od našich fanúšikov a návštevnosti našich akcií. Rád by som sem prinášal väčšie a teda i drahšie mená z trance scény, uvidíme však aký bude záujem. Vízia každého promotéra, je akciu zlepšovať, prinášať pestrejší a kvalitnejší line-up a tým nie len rásť na kvalite, ale i veľkosti. Naše Slovensko je bohužiaľ malá krajina a tak ani tých nadšencov trancu tu nie je toľko, aby sme mohli nejako extra vyskakovať. Takže uvidíme, čas ukáže.

Si teda jedným z tých, ktorí na Slovensku tlačia v našich končinách nie najobľúbenejší štýl elektronickej hudby trance. Prečo práve tento štýl? Ako si sa k nemu dostal a čo ta presvedčilo že práve toto je ono?

Trance počúvam už od detstva, prakticky od jeho úplného zrodu, keď sa mu trance ešte ani nehovorilo. Prešiel som si celým hudobným vývojom od začiatku 90. rokov. Počúval som vtedy všetko dostupné v rámci elektronickej hudby, patril tam aj eurodance či napr. Scooter alebo 2 Unlimited. Prešiel som si tak vlastné cez celú škálu žánrov ako rave, jungle, house, techno, hardcore a pod. Dlhé obdobie som si fičal na fakt mega tvrdej hardcore hudbe prostredníctvom výberoviek ako sú Thunderdome, Terrordrome, Earthquake a pod. Sám doteraz nechápem, ako ma to mohlo tak baviť, asi to bolo dané aj vekom. Väčšinou ľudia začínajú jemnejšími žánrami, ktoré ich časom privedú k tým tvrdším, u mňa to išlo nejakým spôsobom naopak. Ešte teraz si spomínam na moment, keď som v roku 1998 zavítal do Londýna a chodil po obchodných domoch s cdčkami. MP3 vtedy neexistovali a tak som si poctivo nakupoval cdčka s mojou obľúbenou muzikou, aké u nás bolo v tom období skutočne ťažko zohnať. Takmer v každom obchodnom dome, som vtedy často počul hrať jednu vynikajúcu skladbu, ktorú som však nepoznal. Nedalo mi to a tak som išiel za predajcom spýtať sa, či náhodou nevie, čo je to za skladbu. Predajca s rozžiareným úsmevom na mňa „oh yes, it’s a new single of Paul van Dyk, it’s called For An Angel“. Následne mi aj ukázal oddelenie, kde si bolo možné zakúpiť celý album. Toto bolo také prelomové obdobie, kedy som sa začal orientovať primárne na trance. Jednoducho ma oslovilo to, čím je trance taký špecifický, keďže väčšinou zahŕňa euforickú melódiu, energické, ale i pokojné pasáže, inými slovami je to žáner, ktorý najlepšie zachytáva emócie. Preto sa trancu aj hovorí, že je to hudba, ktorá má dušu. Myslím, že v rámci žiadneho iného žánru nedokážeme precítiť tak intenzívne eufóriu a emócie zároveň.

Takže hit For An Angel bol taký zlomový bod u teba. U mňa okrem toho, že som počúval elektronickú hudbu rôznej podoby, tak zlom nastal, keď som cez káblovú televíziu chytil BBC Radio One a Pete Tong a Judge Jules to tam hrávali. Písal sa rok 1998-1999. Krásne obdobie trancu, naozaj. Kde je podľa teba trance teraz vo svete a na Slovensku?

Tak ako mal trance úpadok po roku 2010, tak myslím, že medzitým zase začal narastať. Minimálne vo svete. Je to možné pozorovať aj na mnohých veľkých festivaloch. A to, čo sa deje na veľkých festivaloch sa následne posúva aj ďalej do sveta a tiež na menšie akcie. Spomeniem napr. Tomorrowland, ktorý v roku 2017 priniesol samostatný stage Trance Energy (ako druhý najväčší stage hneď po mainstage). Tento rok tam nebude chýbať tiež množstvo trance umelcov vrátane Paul van Dyka a značky Shine, Aly&Fila so svojim Future Sound Of Egypt a tiež Armin van Buuren so svojim A State Of Trance. Taktiež festival Balaton Sound v rámci 10. výročia v roku 2016 priniesol samostatný trance stage, kde vystúpili legendy ako Paul van Dyk, Ferry Corsten, Aly&Fila a pod. Toto sú všetko znamenia, že trance sa opäť vracia a mnohé festivaly tento žáner, konečne opäť začínajú zaraďovať do svojho programu. Ja pevne verím, že sa celý tento trend postupne prenesie do celého sveta a nakoniec dorazí aj na Slovensko a možno tu zažijeme opäť éru ako v rokoch 2006-2008, ale veľmi tomu neverím. Každopádne trance vo svete rastie a ako to bude vyzerať u nás, opäť ukáže čas.

Ak sa ešte budeme baviť o popularite trancu vo svete a u nás, tak veľa sa písalo a hovorilo, že keď Ferry Corsten spravil v roku 2015 novú Gouryellu, že sa mali vrátiť časy trancu. Bolo mnoho ďalších indícii, prečo tomu tak malo byť. Dokonca Sven Väth, ktorý hráva z iného súdka, povedal pre jeden magazín, že má pocit, že aktuálne hrá trance. Mal na mysli stále populárnejšie melodic techno. To či sa to naozaj stalo je veľmi ťažké hodnotiť, čo si ale myslíš ty?

Áno, Ferry Corsten oživením projektu Gouryella prinavrátil ten pôvodný trancesound späť na scénu. Osobne som týmto albumom bol nadšený, stačí spomenúť jeho najviac ospevovanú skladbu ANAHERA. To je jednoducho trance ako víno, už nič nemôže viac vystihovať tento žáner, ako práve tento track. Podporili ho snáď všetci majoritní trance djs. Facebookom sa veľmi silno šírilo video zo setu Armina van Buurena, keď v Rumunsku v roku 2015 prehovoril práve počas tracku Anahera na publikum slovami „A lot of people ask me, what is trance for me and I always tell people, trance is a feeling, it’s in your heart!

Už tam je cítiť tie silné emócie, pre ktoré je trance tak jedinečným žánrom. Samotného Armina to následne dojalo až k slzám a nejedného fanúšika taktiež. I keď som Anaheru počul už nespočetne veľakrát, naživo tento track funguje neskutočne dobre a tie emócie prežívam zakaždým. Ešte teraz si živo spomínam na Ferryho vystúpenie z decembra 2018, keď toto zahral v pražskom klube Epic, alebo v rámci closing setu Luminosity Beach Festivalu 2018, kde snáď každý druhý návštevník mal slzy v očiach. A práve týmto je podľa mňa trance tak výnimočný. Toto človek na akciách, ktoré sú orientované na iné hudobné žánre len tak nezažije. Ferry Corsten je jednoducho špičkový producent a dokazuje to aj jeho ďalším albumom Blueprint, ktorý už vydal pod svojim vlastným menom. Nedávno oznámil aj svoje prvé vystúpenie v Európe, ktoré sa bude konať v lete na holandskom festivale Electronic Family pod jeho ďalším projektom SYSTEM F, ktorý ho v minulosti preslávil aj vďaka legendárnej skladbe Out Of The Blue. Priznám sa, že toto by som nechcel zmeškať, Ferry totiž pri tejto príležitosti prepracoval svoje staré pôvodne skladby do aktuálneho moderného zvuku. To, čo si vyššie spomenul ohľadne Sven Vätha je pravda. Poniektorí techno djs začínajú do svojich setov zaraďovať aj trancovo orientované tracky. So Sven Vathom si to dobre vystihol, on je toho názorný príklad – je vidieť, že je ešte z tej staršej gardy djs, ktorá zažila éru, keď bol trance na svojom vrchole. Doteraz spomínam na set z jeho Cocoon stagu na Tomorrowland 2017, ktorý sa skladal z naozaj výborného melodic techna, až s nádychom trancu. Vtedy sa mi z jeho setu veľmi ťažko odchádzalo, na mainstage mal totiž v tom čase closing set Armin van Buuren so sprievodným masívnym ohňostrojom. Hudobne mi však vtedy sadol ďaleko viac Sven Väth.

Pamätám si časy, keď na Slovensku začínala Nifra, neskôr Driftmoon aj Reorder, boli sme aj v kontakte. Nifru som napríklad aj zopárkrát pustil k mixu počas mojich setov na eventoch. Dnes sú však tam, kde máloktorí slovenskí dj alebo producent. Čomu to pripisuješ, že práve tranceri?

Pravda, spomínam si na tieto časy ich začiatkov, keď sa všetci títo dji snažili vo svete preraziť. Hrávali na Slovensku po rôznych menších kluboch, vydávali množstvo trackov, ktoré však mali pomerne slabú podporu vo svete. Je to beh na dlhé trate, ale oni zotrvali a preto aj uspeli. A to je podstatné. Niekedy zaváži aj to, či ťa niekto známejší na scéne trošku potlačí a zviditeľní, funguje to tak všeobecne aj u iných mien. Tak ako napr. Tiesto potlačil Hardwella či Martin Garrixa, tak to býva aj pri trance, kde napr. Armin van Buuren výrazne potlačil Andrew Rayela. Základ je mať kvalitnú produkciu, ktorú bude podporovať trancová elita, potom už je cesta k úspechu otvorená. Produkciu trojice djs, ktorú si spomenul dnes už pravidelne hrávajú v setoch trance velikáni. To svedčí aj o ich kvalite a vyzretosti. Je možno škoda, že z môjho pohľadu ich v našich končinách ľudia až tak veľmi nerešpektujú a vnímajú stále ako domáce mená, zato v zahraničí ich ľudia vnímajú odlišne. Jednoducho ako medzinárodné trance hviezdy, ktorými reálne aj sú. Viem, že trance im bol vždy veľmi blízky a oceňujem, že mu ostali verní aj v horších časoch, keď nastúpil trend EDM, na ktorý vtedy mnoho trance djs presedlalo – je evidentné, že kvôli peniazom. Je vždy príjemný pocit zúčastniť sa nejakého zahraničného festivalu, či inej zaujímavej akcie a vidieť tam hrať niekoho z našich djs. Toto sa napr. stalo na holandskom Luminosity Beach Festival 2015, kde bolo plné zastúpenie našich djs a zahrali si tam aj Nifra, ReOrder a Driftmoon a po rokoch sa to zopakuje, aj tento rok tam vystúpi opäť celá táto trojica. Naši fanúšikovia vždy radi dávajú najavo adekvátnu podporu a preto skoro všade, kde sa pozriete, vidíte v davoch slovenské vlajky. Najviac som bol v šoku, koľko som ich videl na Tomorrowlande, až vtedy som si uvedomil, koľko Slovákov tam pravidelne cestuje.

V máji sa chystá ďalšie pokračovanie Ear-Gasmic v Babylone v Bratislave. Má to byť 10. výročie. Čo všetko sa chystá? Vieš nám niečo prezradiť, čo ešte nie je známe?

Sám stále nemôžem uveriť tomu, ako tých 10 rokov ubehlo a že ideme už naozaj osláviť neuveriteľné 10. výročie. Po minuloročných headlineroch Cosmic Gate v Ateliéri Babylon som chcel priniesť niečo energickejšie a hlavne pestrejšie, nech to počas celej noci pekne „šľape“. Preto som siahol po trojici medzinárodných djs. Ako headliner vystúpi Angličan SIMON PATTERSON, ktorý na Ear-Gasmicu už v roku 2011 hral a osobne som tomuto bookingu veľmi rád, pretože aj jeho set z pražskej Transmission 2017 je doposiaľ silno ospevovaný a za mňa bol dokonca najlepším z tej noci. Simonov kalendár je riadne plný a jediný voľný dátum, ktorý mal k dispozícii bol práve 25. 5. To bol aj dôvod, prečo sme sa rozhodli robiť 10. výročie práve vtedy. S týmto dátumom sa však ukázal menší problém s ubytovaním, kvôli majstrovstvám sveta v hokeji na Slovensku, ale to sú práve tie nečakané situácie, ktorým musí každý organizátor akcií neraz čeliť. Ďalším zahraničným djom v line-upe bude Američan SEAN TYAS, ktorý na Ear-Gasmicu hral posledne v 2012 v Trnave a v 2013 taktiež na Ear-Gasmicu v pražskom klube Mecca. Po rokoch to bude rozhodne famózny návrat, keďže ako Simon, tak aj Sean, majú u nás aj v ČR slušnú základňu fanúšikov. Tretie zahraničné meno bude v line-upe vo svete obľúbený dj RAM, predstaviteľ značky vydavateľstva aj eventu Grotesque, ktorého posledné obdobie výrazne tlačí do popredia samotný Armin van Buuren. RAM sa na Slovensku predstaví úplne po prvýkrát. Keďže posledné roky ľudia v našich anketách žiadali, aby sme RAMa na Slovensko priniesli, tak sa tak teraz aj stane. V decembri 2018 som bol osobne na jeho party Grotesque v Rotterdame a už tam mi bolo jasné, že bude najlepšia príležitosť ho priniesť práve teraz na naše 10. výročie. Jeho zvuk je jedinečný, plný melodického a zároveň energického trancu. Osobne si myslím, že žiadneho fanúšika trancu tento line-up nenechá chladným a každý, kto obľubuje svižnejšie tempo si v tento večer príde na svoje. Myslím, že za všetko hovorí už len to, že k nám zavítajú dvaja z hlavných predstaviteľov labelu VII – Simon Patterson & Sean Tyas. Zvyšok line-upu sme chceli obsadiť z našich rezidentných djs, takže nebude chýbať Unbeat, Kristy Jay, Zolike a Cole so svojim špeciálnym classics setom. Samozrejme tradičná úroveň Ear-Gasmicu bude zachovaná, čiže opäť budeme mať na mieru prichystané intrá, vizuály, produkciu a pod. Verím, že to bude opäť taká noc, akú by som chcel ja sám prežiť, ale nie ako organizátor, ale ako návštevník.

Ďakujem ti Ivo za rozhovor a prajem veľa úspechov.

Ďakujem aj ja za rozhovor a verím, že sa všetci tranceri 25. mája spoločne stretnú v Ateliéri Babylon, aby poriadne oslávili naše 10. výročie.

Eargasmic 10 Year Anniversary with Simon Patterson

Vstupenky kúpite TU

Facebook Event

Autor: Tom Roman

More in Music news

To Top