Connect with us

Wavemag

Interview WORAKLS: Keď spravím chybu, všetci to počujú

PLUS

Interview WORAKLS: Keď spravím chybu, všetci to počujú

Interview WORAKLS: Keď spravím chybu, všetci to počujú

V piatok 16. novembra 2018 priniesla pražská agentúra Bass Production zaujímavý hudobný zážitok do ostravského Brickhouse, ktorý sa nachádza v areáli legendárnych Beats 4 Love či Colours. Na hlavnom stagi sa predstavil zástupca vydavateľstva Hungry Music Worakls, český LIVE fenomén Ventolin a Mr. Teacher. Žiaľ, pre problémy s logistikou nevystúpil Woraklsov belgický kolega Stereoclip. To však fanúšikom vykompenzoval Worakls predĺženým setom.

Wave Magazine v Ostrave nesmel chýbať. Okrem krásneho hudobného zážitku, ktorý sme si užili, sme si odniesli aj cenné interview. Jeho kratšiu verziu si môžete pozrieť na Youtube. Plnú verziu nájdete pod videom. 🙂

Ahoj Kevin, vitaj späť po roku v Čechách. Ako sa ti páči Česko a český crowd?

Zatiaľ sa mi páčilo, čo som mal možnosť vidieť. Nemal som veľa času sa tu poobzerať, ale dúfam, že jedného dňa sa mi podarí prísť na 2 -3 eventy v rámci jednej oblasti, vďaka čomu by som mal viac času sa rozhliadnuť okolo. Zatiaľ o Česku toho veľa neviem povedať, lebo som tu bol hrať iba dvakrát, takže je príliš skoro robiť nejaké závery. Ale prichádzam sem rád a to je dobré znamenie.

Mal si možnosť ochutnať už české pivo alebo nejaké tradičné jedlo?

Zatiaľ nie, ale určite vyskúšam. Musím.

Minulý rok sme ťa videli, keď si hral v Prahe. Odvtedy sme zvedaví, čo všetko používaš pri hraní v kluboch?

Hrám live, takže používam kontrolér AKAI MPC, ktorým hrám tracky live a používam klávesy, ktoré vytvárajú iba zvuk piána. Toto je priamo spojené s mixpultom. Bez záchrannej siete, takže keď spravím chybu, všetci to počujú.

Prezraď nám, ako vzniklo tvoje meno. Spája sa s ním nejaký špeciálny príbeh?

Áno… Pochádza zo slova „ORACLE“, čo označuje človeka, ktorý predpovedal budúcnosť. Vlastne to bol celkom smutný príbeh s kamarátom.. to asi nechcete počuť..

Ale chceme…

Začali sme produkovať hudbu s týmto týpkom, mojim kamarátom. Mimochodom teraz žije v Krakowe v Poľsku… Brali sme to, ako video hru. Raz sme boli hrať na jednom dome u kamaráta, ktorý oslavoval narodeniny. Hrali sme a za nami bolo okno. Bola zima a cez toho okno prechádzala aj dnu, takže sme mali na sebe mikiny a kapucne. Prišiel za nami náš opitý kamoš, pozerá sa na nás a hovorí: „hej, vyzeráte ako veštice. A tak sa to stalo.. Takto by sme sa mohli volať Oracles – Worakls.

Takže kedysi v začiatkoch za menom Worakls stáli dvaja ľudia?

Áno, áno. Úplne na začiatku hej, ale produkovali sme spolu iba asi 4 mesiace. Potom sa rozhodol venovať niečomu inému. Začal robiť videohry, čo ho aj teraz živí, takže to je úplne skvelé. Stále sme kamaráti, ja som si nechal toto meno a pokračoval v hudobnej ceste.

Dávnejšie sme čítali o tvojom vystúpení so symfonickým orchestrom. Bolo to len raz alebo to plánuješ opakovať?

Zatiaľ to bolo iba raz v Marseille. Ale začiatkom roku 2019 vydám svoj debutový album a pôjdem na album turné. Na turné vezmem aj orchester.

Koľko ľudí je v orchestri, ktorý chceš brať so sebou?

Plus – mínus dvadsať. Ešte sa musím presne rozhodnúť, pretože by som chcel spraviť ešte nejaké zmeny. Bude to záležať od toho, čo budem potrebovať

Tak už sme sa od teba dozvedeli, že pripravuješ debutový album. Máš už dátum vydania, názov alebo iné detaily?

Úprimne? Doteraz som pomenoval iba 3 tracky z 10tich. Nemám ešte ani názov albumu, ale bude vydaný začiatkom nového roka vo februári a v rovnakom čase začne aj album turné. Turné začne v Paríži, keďže som Francúz. Som z toho úprimne šťastný a veľmi sa na to teším.

Ľudia ťa zaraďujú do rôznych škatuliek napr. melodic techno. Ak by si sa mal zaradiť ty sám, kam by si sa zaradil?

Hej, ľudia o mne vedia, že robím melodic techno prípadne ešte spomínajú deep house. V skutočnosti je to teraz už viac orchestrálne ako melodické. Rád hovorievam, že miešam energiu elektronickej tanečnej hudby s filmovou hudbou a to je to, čo ja mám rád. Väčšinou počúvam iba klasickú a filmovú hudbu. Odtiaľ aj pochádza moja inšpirácia.

My sme tvoj žáner pomenovali minulý rok „cinematic house“.

Hej, ono asi neexistuje žiaden štítok, ktorý by to obsiahol…

Máš tradičné hudobné vzdelanie. Pomáha ti to pri produkcii? Myslíš, že je to dôležité pre producentov?

Veľmi záleží od toho, čo chceš robiť. Pre mňa, keďže robím s orchestrom, je to veľmi dôležité. Musím pre nich napísať hudbu. Ja svoju hudbu nedám niekomu cudziemu, kto by ju zorchestrálnil. Ja pre nich píšem. Takže ak chceš robiť hudbu takto, určite je to lepšie, dokonca by som povedal, že je to nevyhnutné. Ale ak chceš robiť obyčajné techno, deep house, môže to pomôcť, ale nemyslím si, že by si to úplne potreboval.

Máš nejaké idoly alebo ľudí, ktorí ťa inšpirujú?

Ale samozrejme, je ich veľmi veľa. Ale hlavne teda môj obľúbený skladateľ Hans Zimmer. Tiež zbožňujem John Williams, Danny Elfman, Beethoven, Čajkovskij…

Takže túto hudbu počúvaš aj vo svojom voľnom čase?

Áno, počúvam iba túto hudbu. Aj v mojom aute je len klasická hudba.

Kde hľadáš inšpiráciu?

V mojej hlave. Vlastne nikdy nepočúvam niečo, aby ma to inšpirovalo, pretože si myslím, že je to nesprávny spôsob. Vždy, keď hľadám inšpiráciu, snažím sa dosiahnuť ticho v mojom vnútri a počúvam, čo z toho môže vzniknúť. Z toho ničoho. Pretože vždy, keď budeš počúvať iné, budeš v pokušení kopírovať.

Ak by si bol na opustenom ostrove a mohol si zobrať 3 ľubovoľné veci. Čo by to bolo?

3 veci? Myslím… Veci alebo to môžu byť aj ľudia…?

Hocičo.

Asi by som si zobral svoju mačku, moju frajerku a môj klavír. Nie nevyhnutne v tomto poradí, ale tieto tri by to boli.

Máš nejaký odkaz pre svojich českých a slovenských fanúšikov?

Ľudia, som veľmi rád, že som sa sem mohol opäť vrátiť a dúfam, že sa vám to dnes bude páčiť. Dúfam, že sa zase čoskoro vrátim. Objímam vás!

Ďakujeme!

 

Autor: Shiwave
Foto: FB Worakls

More in PLUS

To Top