Connect with us

Wavemag

Keď hviezdy odchádzajú

PLUS

Keď hviezdy odchádzajú

Keď hviezdy odchádzajú

Mnohých zaskočila správa, že svetoznámy DJ a producent Avicii umrel. Za posledné roky však nebol jediným známym djom a producentom, kto odišiel na druhý svet a aj preto sme ich chceli v krátkosti pripomenúť a zároveň si ich aj takouto formou uctiť.

Robert Miles

Talianský dj a producent svoju životnú púť ukončil v máji v roku 2017 ako 47 ročný. Preslávil sa hlavne obrovským hitom Children v 90tých rokoch. Známe sú však aj jeho ďalšie skladby predovšetkým z prvého albumu Dreamland. Vydal dohromady 7 albumov a získal niekoľko ocenení. Jeho zvuk bol špecifický a aj vďaka nemu sa istý čas používal výraz Dream House.

Mark Spoon

Dj a producent narodený v Nemecku umrel v roku 2006 ako 39 ročný. Najviac sa preslávil pod projektom Jam & Spoon, kde tvoril duo spoločne s Rolfom Ellmerom. Obrovský hit Right in the night s vokalistkou Plavka, počuť na mnohých miestach aj dnes. Stál aj za projektom Storm, kde práve track s podobným názvom bol v kluboch veľmi obľúbeným. Mark Spoon vydal toho oveľa viac, bol skvelým djom a patril medzi kľúčové postavy na svetoznámej Love Parade.

Avicii

Sympatický Švéd náhle odišiel len pred niekoľkými dňami a ešte stále sú z toho viacerí v šoku. Mal 28 rokov a dotiahol to naozaj vysoko. Získal niekoľko ocenení, jedným z nich bolo v kategórii „Favorite Electronic Dance Music Artist“ na American Music Awards, alebo na MTV Europe Music Awards v kategórii „Best Electronic“ bol nominovaný aj na Grammy. Dlhodobo sa udržiaval na popredných miestach rebríčka DJ MAG top 100. Vydal dva albumy a mal hneď niekoľko celosvetovo známych hitov od Wake me up!, Levels, Seek Bromance, Waiting for love a mnohé ďalšie. Spolupracoval so známymi umelcami ako Madonna, Robbie Williams a inými.

Frankie Knuckles

The Godfather of House music, tak sa hovorilo americkému djovi a producentovi, ktorý stál pri začiatkoch House music v Chicagu. Umrel v roku 2014 ako 59 ročný. Získal ocenenie Grammy v roku 1997. Vydal niekoľko vlastných trackov, ale aj remixov. Medzi najznámejšie patria Your Love, The Pressure alebo The Whistle Song.

Okrem vyššie spomenutých netreba zabudnúť ani na ďalšie mená ako

Peter Rauhofer, Rakušan bol predovšetkým známy ako remixér.

DJ AM, ktorý bol hlavne šikovný dj a šoumen z USA.

Larry Levan, ďalšia legenda house music. Dj a producent z Ameriky, z New Yorku.

David Mancuso, americký dj, ktorý taktiež priložil ruku k vzostupu house music v Amerike.

Guru Josh, Člen britskej elektronickej skupiny Guru Josh Project, ktorej najväčším hitom bol track Infinity.

Djov a producentov, ktorí už odišli na druhý svet je už celkom dosť a to napriek tomu, že elektronická hudba je ešte mladá. Niektorí boli známejší, druhí menej známi, ale každý z nich žil hudbou a nadšením z nej. Na Slovensku nás za posledné roky taktiež opustilo niekoľko DJov. Medzi nimi aj Syky, Dave Boyle, Fresh Clubber a Ricky Fitz.

Na záver im všetkým patrí úcta za ich dielo a prínos pre elektronickú a tanečnú hudbu.

Nech odpočívajú v pokoji.

autor: Tom Roman

More in PLUS

To Top