Connect with us

Wavemag

KOLLEKTIV TURMSTRASSE: MÁME RADI ČESKÉ PIVO

PARTY NEWS

KOLLEKTIV TURMSTRASSE: MÁME RADI ČESKÉ PIVO

KOLLEKTIV TURMSTRASSE: MÁME RADI ČESKÉ PIVO

V piatok 2. novembra 2018 do pražského klubu Roxy zavíta nemecká dvojica Kollektiv Turmstrasse, ktorá pravidelne vydáva vo vydavateľstve Solomuna – Diynamic. Prečítajte si exkluzívny rozhovor, v ktorom sa dozviete nielen to, že páni Christian a Nico, majú radi české pivo.

Ahojte páni, viem, že to nie je vaše prvé vystúpenie v Českej republike. Aké máte skúsenosti s českým publikom?
Za posledné roky sme mali úžasné skúsenosti, hrali sme v mnohých mestách a stretli veľa ľudí. Ale publikum v Prahe je naozaj veľmi jedinečné a vždy sa tešíme, kedy si tam zahráme. Myslím, že toto je práve ten dôvod, prečo to nie je naša prvá návšteva.

Keď hovoríme o Česku, nemôžem sa neopýtať – ako vám chutí české pivo, jedlo a ako sa vám páči Praha?
Milujeme skvelé jedlo a vždy, keď máme možnosť, tak si dáme večeru v tradičnej reštaurácii. Samozrejme, že máme radi aj české pivo a Praha tiež vždy stojí za to. Pred dvoma rokmi sme tu mali možnosť zostať pár dní navyše a užiť si krásy mesta a jedlo.

Ako ste prišli k názvu vášho známeho tracku „Sorry I’m late“? Meškáte často?
Snažíme sa nemeškať, ale nie vždy to ide. 🙂

Podľa dostupných informácií ste vytvorili duo už koncom 90tych rokov. Ako ste sa stretli? Ako to všetko začalo?
Stretli sme sa na party, kde sme obaja vystupovali. Poznali sme rovnakých ľudí, a tak bola len otázka času, kedy začneme spolu produkovať. Tiež sme spolu bývali v jednom byte. Ten byt sa nachádzal na ulici „Turmstrasse“, takže toto je začiatok našej histórie. 😉

Veľmi dlho produkujete a ste úzko spojení so Solomunovým vydavateľstvom Diynamic. Máte nejakú radu pre producentov, ktorí sa snažia na tento label dostať?
Dobrá otázka. Hlavné je vždy zostať úprimný sám k sebe, snažiť sa, skúšať, zlepšovať svoje schopnosti a makať na hudbe. Súčasťou života je nikdy sa neuspokojiť s tým, čo máme. Doba, v ktorej žijeme, nám ukazuje, že je na svete veľmi veľa možností a preto je konkurencia veľmi silná. Je veľmi dôležité sústrediť sa na kvalitu pred kvantitou. Potom určite neminiete cieľ.

Ako produkujete? Používate nejakú špeciálnu výbavu v štúdiu?
Za tie roky sme skúšali a používali rôzne vybavenie v štúdiu. Asi až príliš veľa na to, aby sme to tu menovali. Skôr je to u nás o tom, že takmer všetko, čo príde, po čase odíde. V štúdiu sme verní mottu „Jugend forscht“ (pozn. prekladateľa: mladícke experimentovanie). Skúšame vždy aj nové modely syntetizátorov. Dáme tomu šancu, vyskúšame, vyhodnocujeme. Keď je to dobré, zostáva u nás, keď nie, predávame to. Ale hlavným srdcom našej výbavy je Ableton Live a sekvencer, kde to všetko dávame dokopy.

Keď hovoríme o produkcii. Pripravujete niečo, na čo sa môžeme tešiť, práve teraz vo vašom štúdiu?
Jasné, stále sa snažíme byť čo najčastejšie v štúdiu, ale hudobne ide momentálne o exkurziu do úplne iných vôd. Tiež sme teraz dosť často na cestách, takže naše uši sú veľmi radi, keď počujú rytmus, ktorý nezačína 1 alebo 4/4. Vieme, že naši poslucháči čakajú na nové veci a určite sa aj dočkajú v blízkej budúcnosti… Ale o tom sa porozprávame čoskoro.

Máte nejaký idol v rámci hudobnej scény?
Myslíme si, že už nie je veľmi vhodné mať len jeden hlavný idol. Je množstvo skvelých mien, ktoré roky robia parádnu hudbu, ale aj kopec nových talentovaných umelcov, ktorí prichádzajú a je potrebné sa na nich pozerať, ako na novú inšpiráciu alebo idoly, aj keď nie sú svetoznáme legendy.

Máte umelcov, s ktorými by ste chceli spolupracovať? Koho?
Sme skôr osamelí vlci, trošku neochotní zdieľať svoje nápady v spoluprácach s inými umelcami. Naše aranžmány sú veľmi jedinečné a osobné. Ale jasné, že povieme áno, ak príde nejaký umelec, ktorý nás inšpiruje svojou prácou. Každý rok objavujeme novú hudbu a umelcov, keď sme na našich cestách za hraním po celom svete. Napríklad minulý týždeň sme po dlhom lete počúvali set Jeremy Olandera, ktorý bol úžasný a vystrelil nás do nebies.

Cestujete po celom svete, máte nejakú obľúbenú krajinu? Sú ešte nejaké krajiny, kde by ste chceli vystúpiť?
Je veľmi ťažké vybrať jednu krajinu ako „tú najobľúbenejšiu“. Myslíme si, že každý, kto trošku cestoval, vidí rozdiely v prírode či kultúre medzi krajinou odkiaľ pochádza a tými, ktoré navštevuje, ale tiež väčšina nakoniec pochopí, že DOMA je doma. A ak to bude možné, určite sa chceme vrátiť do Ázie.

Máte pre svojich českých a slovenských fanúšikov, ktorí sa chystajú v piatok do Roxy nejaký odkaz?
Príďte, zabávajte sa a užite si celú noc aspoň tak, ako si ju užijeme my! Vidíme sa na tanečnom parkete.

 

Kollektiv Turmstrasse vystúpia v Prahe s Magdalenou v piatok 2. novembra 2018 v klube Roxy. V predaji zostáva posledných 50 vstupeniek, takže kupujte čo najskôr, nech vám tento hudobný zážitok neujde. Viac info: https://www.facebook.com/events/273109600185085/

 

Autor: Shiwave

 

More in PARTY NEWS

To Top