Connect with us

Wavemag

KUPOVANIE LAJKOV – NA SLOVENSKU STÁLE AKTUÁLNY FENOMÉN

2014 01 12 like

Music news

KUPOVANIE LAJKOV – NA SLOVENSKU STÁLE AKTUÁLNY FENOMÉN

2014 01 12 like

V stredu bol uverejnený môj článok o kupovaní lajkov – v podstate obhajoba zahraničných producentov a DJov, ktorí boli obvinení z toho, že si kupujú lajky. Samozrejme, keďže sme však slovenský magazín, venovala som sa v krátkosti aj slovenskej scéne a upozornila som, že je podozrivé, keď veľmi náhle niekomu pribudnú tisíce fanúšikov a ešte podozrivejšie, keď sú z exotických krajín ako Bangladéš, Thajsko alebo Turecko.

Vo štvrtok mi prišiel tip na fanpage jedného slovenského DJa. Klikla som na základné, VEREJNÉ štatistiky a zbadala veľmi podozrivé zvýšenie, kde začiatkom januára náhle z počtu pridaných v bežný týždeň 12 fanúšikov, bol nárast zrazu o viac ako 5 tisíc fanúšikov.

Akokoľvek by ste boli aj mediálny mág ako bol kedysi známy Fedor Flašík, nikdy by ste nič takéto nedosiahli. Preto to začalo byť podozrivé. Ešte podozrivejšie bolo, že sa pri štatistike nezobrazovalo mesto, odkiaľ pochádzajú fanúšikovia. (Pravdepodobne nastal delay kvôli veľmi náhlemu nárastu fanúšikov.)

Z pôvodného štatistického ukazovateľa „Talking about“ v hodnote 7 sa zrazu – ZO DŇA NA DEŇ – dosiahlo neuveriteľné číslo 5771. Aj keby všetci, ktorí sa o tomto podozrivom konaní dozvedeli, klikli na jeho page a zdieľali to u svojich priateľov, aj tak by sa takýto zázrak nestal.

Áno, osoba, ktorú spomínam má zaplatenú reklamu pre JEDEN konkrétny príspevok už niekoľko dní – zobrazuje ju slovenským užívateľom Facebooku. Pokiaľ niekto rozmýšľa, tak reklamu na príspevok v slovenskom jazyku naozaj cieli iba pre slovenské publikum, maximálne tak pre české. Preto obhajoba, že má platenú reklamu na FB, nie je obhajobou pre náhle zvýšenie počtu lajkov.

mairee screenshot

Aj z tohto dôvodu je viac než zaujímavé, že sa najobľúbenejšou táto fanpage stala v meste ISTANBUL, ktoré sa podľa aktuálne geografického rozloženia ešte stále nachádza v krajine zvanej TURECKO. Aj keby v Istanbule na Silvestra predviedol naozaj svoj životný set, neverím, že by mu zázrakom pribudlo 5 tisíc fanúšikov. (Ale asi sa ešte stále nedá byť na dvoch miestach naraz, že?)

Myslite si, že som hejter(ka), ale ide mi o jediné. Aby všetci tí, ktorí podvádzajú, nakupujú lajky, aby pocítili aspoň na chvíľku malý negatívny pocit (nazvite si to výčitky svedomia, hanbu, akokoľvek) za to, že boli „nachytaní na hruškách“, ako podvádzajú. Už som to raz napísala – číslami podvádzate v prvom rade seba, nie sú tie čísla tak dôležité, ako si niektorí myslia. V konečnom dôsledku je najdôležitejšie aj tak to, čo predvádzate na stagei.

Ale aby som bola objektívna, tak toto ani z ďaleka nie je prvý a určite ani posledný prípad, kedy na Slovensku podozrivo rýchlo rástli lajky. Na obrázku môžete vidieť náhle, závratné, jednorazové zvýšenia počtu fanúšikov u troch slovenských DJs  (Charlie Clubber , Van Hardd

kupovane lajky

Toto je apel na vás ľudia, fanúšikovia – nepozerajte sa na umelcov skrz optiku počtu lajkov. Aj ten, ktorý má 500 fanúšikov môže byť oveľa lepší producent a DJ, ako ten, ktorý nakúpil fanúšikov vo výpredaji a má ich 10tisíc.

A milí promotéri, majitelia klubov – zamyslite sa, keď má človek 20 tisíc kúpených fanúšikov z Bangladéšu, čo vám to prinesie? Je to teraz móda, všetko hodnotiť podľa počtu lajkov, ale skúsme zabudnúť na túto hlúpu módu a zamerajme sa radšej na KVALITU pred kvantitou. 🙂

Dodatok k článku:

Ospravedlňujem sa DJke a producentke Nifre, ktorá sa nám ozvala do redakcie s dôveryhodným vysvetlením tohto nárastu fanúšikov, ktoré bolo uvedené v pôvodnom znení článku. Nakoľko bolo jednorazové a vysvetlenie nárastu postačujúce, pokladám za veľmi dôležité povedať, že NIFRA nikdy lajky nenakúpila. (obrázok, ktorý je v článku uverejnený je z verejných štatistík stránky topdeejays.com, ktorý nám do redakcie zaslal čitateľ)

nifra

autor: Shiwave

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

More in Music news

To Top