Connect with us

Wavemag

Len 17 ročný Dominik Gehringer svojim talentom očaril scénu

PLUS

Len 17 ročný Dominik Gehringer svojim talentom očaril scénu

Len 17 ročný Dominik Gehringer svojim talentom očaril scénu

Má len 17 rokov a už stihol očariť mnohých milovníkov kvalitnej hudby. Tú svoju vydáva na zahraničných labeloch, chvália ho bežní fanúšikovia, ale aj odborníci zo scény. Tí mu tiež predpovedajú veľkú budúcnosť. Zahral si po boku Paula Kalkbrennera či Nicole Moudaber. Reč je o Dominikovi Gehringerovi, synovi známeho českého DJa Orbitha, ktorý začal pomaly krok za krokom dobývať scénu.

Ahoj Dominik, počuť o tebe samé chvály zo všetkých strán, ako sa ti podarilo tak rýchlo očariť ľudí?

Ahoj Veroniko, upřímně jsem nečekal, že za tak krátkou dobu budu mít tolik fanoušků, dokonce některé i v zahraničí, to mě mile překvapilo. Od začátku se snažím dělat kvalitní hudbu a věnuji tomu všechen svůj čas co mám.

Dobre, vezmime to ale pekne po poriadku. Ako si začal s produkciou a DJingom? Ako dlho sa tomu celkovo venuješ?

S produkcí jsem začal přesně před rokem, to znamená duben 2018, djing jsem zkoušel už dříve (před 3 lety) když jsem byl dlouhodobě zraněný a jen tak z dlouhé chvíle se učil mixovat na gramofonech, to mě bylo 14 let.

Když to vezmu ale úplně od začátku, tak od čtyř let jsem hrál profesionálně fotbal, měl managera a vše nasvědčovalo tomu, že budu hrát i v dospělosti, ale bohužel jsem měl poslední dva roky vážné zdravotní problémy a musel ze dne na den přestat. V tu dobu mě napadlo, že bych chtěl zkusit skládat hudbu. Nejdříve jsem kamarádovi udělal jen jeden beat do hip hopu, následně mě vzal do studia v Brně, kde celou produkci kompletovali a tam mě to učarovalo a já se pevně rozhodnul, že se tomu chci věnovat na plno. Dál už jsme společně s tátou doma udělali malé studio, kde dělám všechnu svoji produkci.

Aktuálny release Dione Planet EP, ktorý vyšiel v Neele Records

V podstate si rovno skočil do žánrov, ktoré sú skôr charakteristické pre starších či vyzretejších producentov. Ako je to možné?

Skládám podle svých pocitů a najednou jsem se dostal do tohto stylu, který mě je nejbližší a baví mě produkovat.

Nerozděluji hudbu pro mladé a starší, ale je pravda, že díky mému tátovi jsem taneční hudbou ovlivněný od mala, například když jsme měli na ZŠ hudební výchovu, tak nám paní učitelka pouštěla písničky od Michala Davida a já po hodině nasedl k tátovi do auta a tam poslouchal sety od Michala Mayera, Svena Vatha nebo Kolsche a tady v těchto momentech jsem podle mě získal hodně velký přehled o elektronické hudbě, díky kterému dokáži produkovat acid, techno, melodic house atd. Za to jsem tátovi moc vděčný.

Myslíš, že je to viac výhoda či nevýhoda, že je tvoj tato sám DJom?

Určitě to je výhoda v hodně věcech mě pomohl a pomáhá, protože má bohaté zkušenosti, ktere od něj můžu čerpat. Dost věcí spolu sdílíme a radíme se co jak udělat, jsem za jeho podporu moc rád.

Také mě seznámil se spoustou zajímavých lidí, kteří mě předali hodně zkušeností (Risto Sokolovski, Mycell), za poslední dobu jsem měl například možnost strávit nějaký čas s bratislavským studiovým inženýrem Milošem Fedorem v jeho studiu The Losh, kde jsme spolu ladili zvuk mého nového EP. Miloš je velký profesionál a jsem rád, že jsem měl možnost se podívat jak jeho skvělé studio funguje.

Aké sú reakcie rovesníkov na tvoje hobby? Väčšina z nich sa asi skôr hrá hry na pc či playku a nie tvorí hudbu…

Moji vrstevníci mě dávají velkou podporu, ať už to je formou návštěvy klubu, nebo zkrátka jen podporují na sociálních sítích.

Nemáš ešte ani 18, chodíš po parties, vidíš kadejaké „zveriny“ – ako sa s tým vyrovnávaš?

Zatím jsem něměl možnost vidět pravou animal party jak popisuješ, ale spíš si myslím, že každý je sám za sebe zodpovědný a podle toho by se měl chovat.

Ale poďme späť k produkcii. Kde hľadáš inšpiráciu pre tvorbu?

Inspiraci beru od mých oblíbených producentů, Kolsch, Paul Kalkbrenner a Reinier Zonneveld, dále mě inspiruje k tvoření hudby když si dám doma chill na terase, nebo zahradě, tam mě napadá asi nejvíce myšlenek a samozřejmě naše studio.

Koľko času venuješ produkcii? (týždenne)

V studiu jsem každý den. Hned co přijdu ze školy, sednu do studia a tvořím, nedá se to přesně vyčíslit, ale asi tak 6 – 8 hodin za den.

Čo považuješ doteraz za svoj najväčší úspech?

Určitě jeden z největších úspěchů je support pro Paula Kalkbrennera a tímto bych chtěl i poděkovat týmu Apokalypsa (Dalibor Vajčner) za podporu a hlavně důvěru. Také Elektra s Nicole Moudaber v brněnském klubu Fléda, tam to bylo moje druhé hraní v životě a dopadlo to výborně. První vydané EP Dione Planet na Neele records, které má všechny tři tracky v TOP ten na Beatportu, které jsem skládal ještě když mě bylo 16 let.

Dále nové EP Digital Future, které mě vyjde 17.5. na Trippy Code Records, na kterém mimochodem vydal nedávno svoji tvorbu Todd Terry. Toto EP se hodně povedlo, má skvělý zvuk, celkově zní velmi dobře a track Solar Collector je užasný hit, pokaždé když ho táta nebo já hraji, tak má velkou odezvu od publika. A také opakované hraní v brněnských klubech Vibe, Exit, Perpetuum kde mě dávají pravidelně šanci a „zahraniční“ zkušenost v bratislavském klubu Radosť.

Aké máš plány, ciele, sny do budúcnosti?

Teď mám v plánu neustále produkovat, tento rok bych chtěl vydat minimálně 5 releasů a připravit kompletně živé hraní. Dále bych chtěl díky hraní cestovat po světě a hrát (vezmu i tátu) 🙂 A v osobním životě, za dva roky udělat maturitu a jít na univerzitu zaměřenou na hudbu, design, buď u nás, nebo v zahraničí. 

Kde ťa budeme môcť vidieť v lete?

Hraní už mám docela dost, ale ty nejdůležitější bookingy jsou pro mne aktuálně (Beats for love, Machac, Festia), na těchto festivalech budu hrát premiérově živě, na toto živé hraní se moc těším, bude to určitě zážitek a také jsem moc rád, že mě lidé co mají na starosti produkci těchto eventů dali šanci. V Brně mě můžete zastihnout v květnu na skvělém klubovém eventu Exit room a přes léto například na Sun Deck v Bratislavě a v září velký booking v Brně, ale to je zatím překvapení.

Nejaký odkaz pre čitateľov Wave Magazine? 🙂

Nejdříve vám chci poděkovat za rozhovor, je to první rozhovor v životě. Odkaz čtenářům, chovejte se na party k sobě hezky, nebuďte agresivní, užívejte si hudbu.

 

Sledujte Dominika aj na sociálnych sieťach, aby vám neušli žiadne novinky z jeho štúdia.
Facebook
Instagram
SoundCloud
Apple Music
Spotify

Autor: Shiwave
Kde aktuálne žúrujem a ako tam je, môžeš sledovať na mojom Instagrame
www.instagram.com/shiwave/

More in PLUS

To Top