Connect with us

Wavemag

Mala veľký výstrih, tak si to pýtala. Naozaj?!

PLUS

Mala veľký výstrih, tak si to pýtala. Naozaj?!

Mala veľký výstrih, tak si to pýtala. Naozaj?!

Sexuálne obťažovanie je problémom nielen v bežnom svete, ale aj na festivaloch, eventoch či v kluboch a diskotékach.

Podľa výskumu Durham University až 30 % žien uvádza, že boli sexuálne obťažované a 10 % už bolo dokonca sexuálne napadnutých. Zdá sa, že bezpečnosť v tejto oblasti predstavuje obrovský potenciál na zlepšenie pre všetkých organizátorov akcií. Podľa výskumu sa sexuálneho obťažovania bojí až 7 z 10 žien. „Tieto údaje sú šokujúce, ale nie prekvapivé, pretože to len dokazuje, ako sa ženy boja o svoju bezpečnosť na hudobných festivaloch. Dúfam, že sa organizátori vďaka tejto štúdii budú viac na túto problematiku do budúcna zameriavať,“ uviedla Mel Kelly z Organizácie Safe Gigs for Women. Prieskum realizovali aj na mužskej populácii, kde čísla nie sú až tak alarmujúce. Približne 5 % mužov uviedlo, že bolo sexuálne obťažovaných, ale iba 1 % bolo sexuálne napadnuté.

Tento článok v českej verzii sa objavil na stránkach www.housemagazine.cz, zdieľaný bol aj na Facebooku. Otvorila som si pod ním diskusiu, kde síce príspevkov nebolo až tak veľa, ale všetky boli v rovnakom štýle: „môžu si za to sami, veď sa pozrite, ako sa obliekajú!“ Takže som sa ako žena a vyštudovaná psychologička rozhodla bojovať proti tomuto mýtu, ktorým je nakazená naša česko-slovenská spoločnosť.

Za svoj už nie úplne krátky život som pochodila množstvo diskoték, klubov, eventov, festivalov. Sama som sa nie raz stretla so sexuálnym obťažovaním. Som baba, mám rada hudbu a rada na ňu tancujem, takže idem na party a na tanečnom parkete si „idem svoje“. Počas noci odháňam tzv. supov, ktorí sa pomaly približujú, narúšajú môj osobný priestor, najprv ako keby iba náhodou do mňa drgajú a nakoniec sa ma úplne sprosto dotýkajú na rôznych častiach tela. Snažím sa byť slušná, ale začína ma to celkom dožierať.

Posledný incident, ktorý ma dohnal k naozaj veľmi nepríjemným pocitom sa odohral nedávno. Bola som na parkete, tancovala som si, nereagovala na supov, teda reagovala iba do miery, že som sa usmiala a povedala niečo ako „prepáč, nemám záujem, bavím sa“. Ale jeden to proste nepochopil. Keďže mám vyvinuté postupy, ako minimalizovať dostupnosť častí tela, kde by mi dotyky najviac prekážali, nedostal sa k môjmu zadku, ale napriek tomu sa pricapil k môjmu stehnu, na ktorom som cítila jeho „intímne partie“. Ďakujem, to je presne to, čo som si chcela z party odniesť. Nie hudobný zážitok, ale zážitok z otlačeného cudzieho penisu na mojom stehne. Fakt je to nechutné. Ale prečo o tom hovorím? Myslíte si, že som si to pýtala? Že som mala na sebe minisukňu, štekle a výstrih po kolená? Nie, ale aj keby…

Je naozaj jedno, čo má žena na sebe. Aj keď by to boli gaťky, podprsenka a sieťované pančušky, nikomu to nedáva právo na to, aby ženu sexuálne obťažoval či už verbálne, neverbálne alebo nebodaj prešiel do roviny činov. Obeť sa obeťou nestáva dobrovoľne – veď, kto by to všetko chcel dobrovoľne podstúpiť?!

Je mi ľúto, že som musela byť do takej miery explicitná, do akej som bola. Urobila som to so zámerom, že si to možno práve vďaka tomu zapamätáte viacerí a už nikdy nebude hľadať vinu v obetiach. Článok nie je fikcia, je písaný na základe mojich osobných skúseností bez hyperboly.

Prečítajte si aj: https://domov.sme.sk/c/6482825/obete-znasilnenia-cakaju-na-spravodlivost-marne.html alebo https://zpravy.idnes.cz/znasilneni-myty-idealni-obet-djd-/domaci.aspx?c=A170220_155601_domaci_zt

Autor: Shiwave

More in PLUS

To Top