Connect with us

Wavemag

Pozlátko DJingu: čo sa skrýva za oponou?

PLUS

Pozlátko DJingu: čo sa skrýva za oponou?

Pozlátko DJingu: čo sa skrýva za oponou?

Keď na jar zomrel Avicii, hovorila som si, že by bolo na čase napísať niečo o psychickom zdraví DJov. Druhý raz som si to povedala v auguste, keď nás opustil český DJ Loutka. Dostávam sa k tomu až neskôr, ale je, mám taký pocit, dnes ten pravý deň, keďže v kalendári svieti 10. september, čo znamená svetový deň prevencie proti samovraždám.

Je to len niekoľko dní, čo Hardwell na svojich sociálnych sieťach oznámil svetu, že si dáva pauzu na neurčito, pretože je príliš náročné byť 24 hodín, sedem dní v týždni Hardwellom a potrebuje čas, aby sa stal osobou, ktorou v skutočnosti je a ktorá stojí za umelcom. Týmto činom veľmi prekvapil mnohých fanúšikov, ale čo je dôležitejšie opäť rozprúdil debaty o psychickej pohode DJov.


Ono to síce z vonka vyzerá všetko krásne, ružovo, ale často fanúšikovia vidia iba to pozlátko okolo. Na svetových DJov je kladený obrovský tlak zo strany manažmentu či labelov. Chcú od nich čo najviac vystúpení, lebo to je to, čo zarába. A tak sa môže veľmi jednoducho stať, že podvečer vystupuje DJ na jednom festivale, preletí pol Európy a hrá na ďalšom festivale, potom sa pri troche šťastia stihne pár hodín vyspať a už zase uteká niekam ďalej. A aj keď máte pri sebe ten najlepší team ľudí, cestujete prvou triedou alebo vlastným lietadlom, aj tak sa to na vás podpíše.

Ďalšia vec sú fanúšikovia. Rozprávala som sa s mnohými DJmi a všetci sa zhodujú v tom, že svojich fanúšikov milujú a vážia si ich podporu, ALE… niekedy by chceli mať čas len pre seba. Niekedy naozaj nemajú náladu fotiť sa s nimi, debatovať o hraní alebo podpisovať sa do denníčkov. Nie, nie je to o arogancii, nie, nie je to o tom, že by si fanúšikov nevážili, ale na jedného DJa padá často niekoľko desiatok až stoviek fanúšikovských požiadaviek denne. A to už prestáva byť sranda.

Skúsme mať pochopenie, začnime sa na DJov pozerať nie len ako ľudí, ktorí nás majú povinne zabaviť, ale hlavne ako na umelcov, ktorí potrebujú cítiť našu podporu. Najlepšie svoju podporu DJovi vyjadríme návštevou party, kde hrá, kúpou hudby, ktorú vydáva alebo merchandisu, ktorý nesie jeho značku.

Autor: Shiwave

More in PLUS

To Top