Connect with us

Wavemag

Report z Defected Croatia 2019: Týždeň v raji pre milovníkov house music!

PLUS

Report z Defected Croatia 2019: Týždeň v raji pre milovníkov house music!

Report z Defected Croatia 2019: Týždeň v raji pre milovníkov house music!

Keď sa na niečo tešíte rok, máte obrovské očakávania. Presne tak to bolo aj v mojom prípade s Defected Croatia 2019. Čítajte a dozviete sa, či a ako boli naplnené počas týždňa v chorvátskom mestečku Tisno.

Štvrté a zároveň zatiaľ najväčšie vydanie festivalu Defected Croatia pritiahlo do Tisna 5000 milovníkov house music. Oproti minulému roku je to skoro dvojnásobný nárast počtu návštevníkov. Bolo to cítiť aj vidieť už prvý deň – vo štvrtok sme sa len tak-tak vopchali poobede na pláž, ale aj ostatné dni na stagoch, ktoré boli plnšie ako minulý rok. Na baroch som však nepocítila, že by som musela dlhšie čakať na drink. Môžem však povedať, že toto je pre mňa maximálna kapacita, ktorú by tento festival mať. Ešte stále je zachovaná rodinná, priateľská atmosféra a to je práve to, čo robí tento festival iným oproti všetkým ostatným. Obávam sa, že pri väčšom počte ľudí by sa práve táto esenciálna charakteristika mohla vytratiť.

Zmeny oproti 2018

– väčšia kapacita (z 3000 na 5000) – hodnotím neutrálne, ale viac by sa mi už zrejme nepozdávalo

– minulý rok grod návštevníkov tvorili ľudia 35+, zrejme to tak bolo aj tento rok, ale bolo citeľne viac mladších účastníkov, čo mňa osobne teší, lebo vidieť ľudí pod 30, ako sa bavia na house music bez očakávania šialených mainstreamových dropov, je pre mňa osobne obrovská radosť

– pridali LIVE vystúpenia – spevákov, speváčky, perkusionistov – hodnotím viac než pozitívne

– navyše jeden stage – oproti minulému roku pribudol Terrace stage, ktorý priamo susedí s reštauráciou – dostali tu priestor „mladé“ talenty a ja len dúfam, že do budúceho ročníka opäť ohlásia contest, kde sa zapoja aj „naši“

– nečapovali ten parádny remeselný cider z minulého roka (moje osobné sklamanie)

Beach stage

Lineup & hudba

V lineupe žiarili toľké legendy house music, že vymenovať ich všetky, by vyšlo na samostatný článok, tak poďme len taký rýchly recap: Armand Van Helden, Claptone, Dennis Ferrer, Eats Everything, Masters At Work, MK, Purple Disco Machine, Roger Sanchez, Sam Divine, Simon Dunmore či Todd Terry. Okrem nich kilometrový zástup ďalších väčších či menších housových mien. Možno mi nebudete veriť, ale všetci zahrali super a kamkoľvek som prišla, tam som sa bavila, lebo hrali tak, ako bije moje srdiečko. 🙂

Najviac času som zrejme strávila na main stage a beach stage. Mrzí ma, že som zmeškala afro house session a dúfam, že bude aj budúci rok, keďže tento subžáner naberá na popularite.

Ale teda, aby sa nepovedalo, vyberám TOP 5 hudobných zážitkov a prekvapení z Defected Croatia 2019:

1. Armand Van Helden – pán klasik, ktorý nadelil riadne bomby – miestami som shazamovala tracky a sama bola prekvapená, koľko z toho bola jeho vlastná produkcia. Píšem si do „TO DO listu“, že si ho musím poriadne doštudovať.

2. Boat party s David Penn, Ferreck Dawn a Robosonic – túto dokonalú trojkombináciu sme mali možnosť zažiť na trojhodinovej plavbe. Počas plavby nebolo kam ujsť a tak všetci DJs smažili spolu s party people. Neskutočná atmosféra okorenená tequilou od Robosonica a  sviežim vánkom na morských vlnách.

Robosonic, Shiwave, David Penn a Ferreck Dawn

3. Late Nite Tuff Guy na beach stage – Glitterbox je láska! Najprv som si len tak sediac chillovala a užívala muziku, v momente, keď zazneli prvé tóny Modjo – Lady, vystrelilo ma raketovou rýchlosťou na tanečný parket, ktorý som neopustila ani počas setu Purple Disco Machine.

4. Boat party s Offaiah – jeho vystúpenie som si zopakovala po necelom mesiaci. Bolo to iné ako na Sundance, ale rovnako skvelé. Množstvo odohranej vlastnej produkcie z tohto človeka v mojich očiach robí pána umelca.

5. Dan Shake – OK, priznávam, že toto meno som nikdy predtým nepočula, ale z toho, ako hral som si málom polámala nohy. Po niekoľkých dňoch príjemných rytmov prišiel niekto, kto to trošku osolil, zrýchlil a naložil mi, čo som už potrebovala. Menej spievanok a viac rytmiky.

BONUS – moji milovaní na main stage – Claptone a Ferreck Dawn b2b Robosonic. Tu však nejde analyzovať a hodnotiť vystúpenie, keďže som do značnej miery ovplyvnená pozitívnymi emóciami, ktoré k týmto ľuďom prechovávam. 😉

Armand Van Helden

Minulý rok sa Defected pýtal svojich návštevníkov, koho by chceli vidieť v lineupe. Ja som okrem iného spomenula aj MK, Ferrecka a Robosonica, ktorí sa tu aj objavili. Do toho budúceho ročníka by ma veľmi potešil návrat Frankyho Rizarda a určite nech zostanú moji naj – Claptone, Ferreck a Robosonic.

Areál

Festival sa odohráva v GARDEN RESORT, ktorý pred rokmi objavil a prvý festival tu v roku 2006 zorganizoval Nick Colgan (bývalý manažér UB40). Od tejto doby uplynul dosť dlhý čas, zlepšoval sa samotný priestor, infraštruktúra okolo, ale aj samotné chorvátske mestečko Tisno, ktoré každoročne vďaka festivalom privíta tisícky partychtivých ľudí. Garden Resort je plne vybavený, sú tam apartmány, kemping, sprchy, toalety, reštaurácie, stánky… Počas festivalu fungovali 4 stage – hlavný stage, Olive Grove (obklopený olivovníkmi), Terrace stage a Beach stage hneď pri mori.

Stage

Technicky a vizuálne sa posunuli oproti minulému roku vpred, stále však zostali pri elegantnej jednoduchosti bez zbytočných špeciálnych efektov. Ďalšia vec, ktorá tento festival robí v mojich očiach niečím extra – nepotrebujú 100 kíl konfiet a 20 CO2 jetov, aby z toho bol úžasný zážitok.

Food court

Na festivale sa dalo plnohodnotne prestravovať – našli sme klasické hamburgery, nugetky, hranolky, vegánske burgery, ovocné šaláty, smoothies, wafle, polievky aj grilované špeciality. Oproti minulému roku bol sortiment aj celá zóna rozšírená, ale stále mi príde, že má medzery. Napríklad by som prijala obľúbené „thajské nudle“ pad thai alebo polievku pho (ideálna na opicu).

Ekológia na festivale

Všade na festivale bolo napísané, že plastové poháre, ktoré sú používané, sú vyrábané z recyklovateľného materiálu. Na viacerých miestach boli umiestnené koše, do ktorých sa SEPAROVALO. A čo bolo pre mňa osobne najkrajšie? Výzvy na FB od jednotlivcov, ktorí zbierali sami od seba – vo voľnom čase smeti, keď šli na pláž. Mega cením ich aktivitu proti NOS (rajský plyn predávaný v balónoch), ktorými ľudia znečisťovali tanečný parket. 🙁

Main stage

Ceny

To, čo zaujíma každého z vás je, koľko vyjde taký týždňový pobyt na Defected v Chorvátsku. Je to veľmi rôzne – záleží to od viacerých faktorov. Od toho, kedy kupujete vstupenku (tu môže byť rozdiel v ušetrenom aj 80€) a vašej osobnej spotreby. Ceny na baroch zostali v porovnaní s minulým rokom cca rovnaké – cider / pivo za 35 KN, voda 25 KN, gin tonic bol za 45 KN, hranolky 25 KN. Na zahraničný festival s anglickou cieľovkou sú to podľa mňa super ceny, na nás trošku vyššie, ale stále napr. oproti Ibize, parádne. Ak si nejaké tie zásoby doveziete z domu a vychutnáte si ich už na apartmáne, môžete tiež hodne ušetriť 😉

Tisno

Oproti minulému roku som spravila zásadnú zmenu a zvolila Tisno za svoj prechodný domov (2018 sme bývali v niekoľko km vzdialenom Tribunj a musela som denne hore-dole šoférovať). Toto rozhodnutie aj dnes hodnotím veľmi pozitívne – napriek vyššej cene za ubytovanie. Po rozhovoroch s kamošmi, čo boli ubytovaní mimo Tisna, viem, že to, čo som ja minula navyše na ubytovanie oproti nim, oni dvojnásobne zaplatili na taxíkoch. Byť priamo v Tisne nám umožňovalo chodiť na festival dvojfázovo. Na poobednú časť či boat party, zbehnúť na apartmán dať sa dokopy pred večerom a šup naspäť na nočnú časť.

V mestečku je všetko, čo potrebujete k prežitiu, ale nie je to žiadna turistická mekka, takže neočakávajte souvenir shopy na každom kroku. Neviem či som vôbec niekde videla magnetku. Pláž odporúčam navštevovať priamo v areáli festivalu alebo pri auto kempe Jazina.

Simon Dunmore & Sam Divine na afterke v Barbarellas

MESSAGE

House Music All Life Long!

Ak milujete house music, je Defected Croatia 2020 pre vás povinnosť. Ak ju máte aspoň trošku radi, dajte tomu šancu a vezmite to ako rozšírenie obzorov a príjemné spestrenie letnej dovolenky. Garantujem, že sa tu do toho všetkého zamilujete. Ja idem určite zas, lebo už teraz trpím pofestivalovým blues a chcem sa vrátiť (vstupenku na ďalší ročník som kúpila hneď minulý piatok).

Budúci rok ma tu majú zas a opäť sľubujem, že nás Slovákov zorganizujem viacerých. Pretože viem, že doma toto tak skoro nezažijeme. Už viac neváhajte, lebo budete ľutovať, ako všetci, ktorí mi vypisovali počas festivalu na Instagram stories, ako by tam strašne chceli byť 🙂

Ak sa chcete pridať na Defected Croatia 2020, máte veľa otázok, ktoré vám nemá kto zodpovedať a chcete prijímať novinky v slovenskom jazyku? Pridajte sa k nám do skupiny.

Vstupenky na Defected Croatia 2020 v predaji tu.

Mrkni aj:

Defected Croatia 2019 zachytený v mojich stories.
Zážitky z boat party s David Penn, Ferreck Dawn a Robosonic.
Videjká z plavby s Offaiah, Sam Divine a Simon Dunmore.
1. FOTOREPORT z Defected Croatia 2019

 

Autor: Shiwave
Kde aktuálne žúrujem a ako tam je, môžeš sledovať na mojom Instagrame
www.instagram.com/shiwave/

FOTO: Reefe

More in PLUS

To Top