Connect with us

Wavemag

ROBOSONIC je viac než len skvelá house music

Music news

ROBOSONIC je viac než len skvelá house music

ROBOSONIC je viac než len skvelá house music

V piatok 21. septembra bude brniansky klub Vibe oslavovať svoje narodeniny. Pri tejto príležitosti si pozval vzácneho hosťa z Berlína – Robosonic, ktorý návštevníkov počas svojho setu vezme na house odyseu. Prečítajte si rozhovor s talentovaným Nemcom Cord Labuhn.

Ahoj Cord, viem, že je toto tvoje prvé vystúpenie v Českej republike. Čo dobré si počul o českom publiku? Tešíš sa?

Veľmi sa teším a zo všetkých miest a krajín vždy uprednostňujem tie, kde som ešte nikdy nebol. Česká republika by mala byť plus – mínus 50. krajina, kde vystúpim. Ale v Čechách som už vlastne bol, keď som mal 18 rokov. Šli sme vtedy na školský výlet do Prahy a mám akési zahmlené, ale skvelé spomienky na Roxy. To ešte existuje?! Vždy som mal v hlave predstavu, že sa tam jedného dňa vrátim a zahrám si tam. Teraz je to však nové mesto a prvý český klub. Som za to veľmi vďačný!

V minulosti ste v projekte Robosonic pôsobili dvaja. Kedy a prečo ste sa rozdelili?

Pravda, Robosonic bolo duo, team, dlhodobý vzťah, určitá forma hudobného manželstva na dlhé roky, ale už pred troma rokmi Sasha odišiel z Berlína a odsťahoval sa do Spojených štátov. Najprv sme sa snažili fungovať na diaľku, ale ukázalo sa, že nemá záujem pokračovať a chce začať úplne odznova v Amerike. Ja som nechcel, aby Robosonic „zomrel“, takže som sa rozhodol zdvojnásobiť investovanú lásku do tohto projektu. Momentálne som zaň plne kreatívne zodpovedný a používam ho na moje house a techno dobrodružstvá.

Si veľmi produktívny hudobný producent, keďže naozaj často vydávaš na prestížnych vydavateľstvách ako Defected, Spinnin‘ Deep, Suara a iných. Koľko času tráviš v štúdiu?

Toho času v štúdiu nikdy nie je dosť, keď mám byť úprimný. Toto je daň za hrania a cestovanie po svete. A keďže si naozaj takmer všetko robím sám, bojujem o každý jeden deň v štúdiu, ako sa len dá. Záleží to však aj od obdobia a počasia, nie som síce vôbec na zimu, ale páči sa mi, že je vtedy oveľa menej pokušení vychádzať von zo štúdia.

Videla som na Instagrame, že máš zaujímavú zbierku vinylov. Ešte hrávaš aj z dosiek alebo ich používaš iba ako inšpiráciu pre tvorbu?

Povedal by som, že oboje. Určite je to inšpirácia. Ako napríklad pri ostatnom release, ktorý vyšiel v mojom vydavateľstve OUTTAKES nazvanom „Block Party Theme“. Je to hip hopovo housový hybrid inšpirovaný doskami od Beatnuts, ktoré som kupoval kedysi dávno, keď som hrával častejšie hip hop než čokoľvek iné. Ale moja zbierka je dosť eklektická – čiastočne klubová hudba z konkrétneho časového obdobia, čiastočne staré zaprášené nahrávky, ktoré obsahujú čo-to na samplovanie alebo občas len dosky, ktoré majú šialené umelecké obrazy na obaloch. Plus všetky dosky, ktoré som vydal ja sám.

Čo používaš vo svojom štúdiu? Máš nejaké špeciálne vychytávky?

Používam svoje vlastné nahrávky a sample, ktoré nahrám, hrám na viacero hudobných nástrojov (ako gitary, klávesy) a mám aj synťáky (ako DSI Prophet 08 alebo Minibrute). Nechýbajú tam aj moje gramce. Zvyčajne nevyužívam žiadne externé efektory, ale záleží od okolností… Nikdy som nemohol investovať extra veľa peňazí do týchto vecí, takže som sa naučil minimalistickému spôsobu práce. Predtým som používal Akai MPC a práve upgradujem na Native Instruments Maschine. Mám rád svoj páskový delay (echo) Echocord zo 70tych rokov a ešte som niečo také používať nevidel nikoho, takže by sa to snáď mohlo počítať ako špeciálna vychytávka. Tento starý kúsok od Dynacordu ešte aj ladí k môjmu menu.

Máš nejakú dobrú radu pre začínajúcich producentov?

Vyjadri sám seba. Vždy je to viac či menej to isté. V rámci produkcie musíš pochopiť a prelomiť tajomstvo klubovej hudby, musíš vedieť vytvoriť naozaj vysoko kvalitný zvuk – čo je dosť náročné, ak nemáš hlbšie hudobné vzdelanie a chápanie. A potom prichádza to, čo je pre väčšinu úplne najťažšie – musíš byť jedinečný, odvážny, nápaditý, fresh, odlišný a musíš do hudby dávať svoju lásku a dušu. Inak to nebude zaujímavé, všade je teraz príliš veľa kopírovania a opakovacích papagájov.

Naozaj veľa spolupracuješ s Ferreckom Dawnom. Ako ste sa stretli? Jeden je Nemec, druhý Holanďan, ale zdá sa, že vo vašom prípade vzdialenosť nehrá žiadnu rolu.

Stretli sme sa prvý raz v štúdiu, keď bol v Berlíne z iného dôvodu, ale už vtedy sme mali vonku napríklad „Old Dollars“ a urobených niekoľko ďalších trackov. S ním sa mi naozaj jednoducho pracuje aj na diaľku.

Nedávno ste vydali s Ferreckom remix na „Finn – Sometimes The Going Gets A Little Tough“, ktorý je skvelý. Taktiež máte za sebou „Old Dollars“ či „In Arms“, ktorým sa dostalo obrovskej podpory a obleteli celý svet. Môžeme očakávať ďalšie spoločné tracky?

Samozrejme, pripravujeme toho viac pre label Defected. Rozmýšľali sme, že trošku uberieme z tých spoločných releasov, ale ide to tak dobre a máme medzi nami skvelú producentskú chémiu, tak prečo nie.

Máš nejakých umelcov, s ktorými by si chcel spolupracovať? Koho?

Kámo, ten zoznam je tak dlhý! Čo sa týka môjho hip hopového ja, tak tam sa mi dosť darí. Z času na čas som v štúdiu s mojimi idolmi z puberty, aj keď aj tam je ich ešte zopár na zozname. Ale aby som menoval niekoho z housových kruhov, tak je to napríklad Josh Butler. Myslím, že naše štýly by sa k sebe dobre hodili. Len tento rok sme sa stretli po prvý raz na Ibize. S DJ Koze by mohla byť celkom sranda, milujem jeho prácu, jeho osobnosť a jeho jedinečný DJský štýl. Možno by som mohol pozvať Amine Edge & DANCE na francúzsku epizódu môjho seriálu „Black Out“. To mi práve napadlo asi preto, že sme spolu nedávno hrali na jednom stagi na Defected Croatia a v posledných dňoch sa tak hlbšie hrabem v tom, čo robia.

Vidím, že sa venuješ aj iným žánrom, nie len housu a technu, ale aj hip hopu. Čo máš radšej a prečo?

Pridaj ešte ambientnú experimentálnu elektroniku a máme to úplne dokonale vyvážené a ja budem najšťastnejší chlap. To je práve ten kľúč. Vždy sa mám do čoho ponoriť, keď už ma nebavia tanečné groovy a tie princípy party hudby. Neviem povedať, že mám niečo z toho vo všeobecnosti radšej. Je to o určitých situáciách a rozpoložení mysle v štúdiu. Napríklad techno je skvelé na manažment hnevu. Ale nie som veľmi vznetlivá povaha, takže takéto tracky nerobím často. Ale napríklad, keď dokončím náročnejší track, ako ďalšie robím niečo emotívne. Stáva sa však, že mám kopec nevydaných vecí, ktoré občas zahrám alebo na nich pracujem, keď mi to vyhovuje. Hip hop mi dosť chýbal v minulosti, takže som sa rozhodol priniesť ho späť v oboch mojich projektoch – Robosonic, ale aj v mojom downtempovom aliase, kde pôsobím pod menom Cord Labuhn.

Tiež som nemohla prehliadnuť tvoj „uteráko-šál“ Čo je to zač? Povedz nám o tom viac. 🙂

Och, jasné, volá sa to „towelscarf“. Je to môj vynález spred mnohých rokov, volá sa Punchi (www.punchi.de) Zrodil sa ako multifunkčný Robosonic merchandise do horúcich miest, ako sú kluby, festivaly a stal sa z neho samostatný brand. Je to vydavateľstvo pre „uterákošály“. Sú užitočné aj pri športe, na pláži, na jogu, na cestovanie, môžeš si ich vziať kamkoľvek. Uterákošál má úžasnú komunitu ľudí, ktorá ich používa, takže s tým neviem prestať a raz za čas vyrobím novú farbu. Nikdy predtým nič také neexistovalo, takže bolo úplne jednoduché začať vyrábať uterák v perfektnej veľkosti, v najlepšej kvalite, z organickej bavlny. Ako raz môj kamarát povedal, je to švajčiarsky nožík medzi šálmi. 🙂

Máš nejaký odkaz pre svojich českých a slovenských fanúšikov, ktorí sa chystajú do Brna na party s tebou?

Ako som už povedal, veľmi sa teším do Brna, že vás všetkých stretnem. Práve idem tlačiť novú sériu nálepiek, takže sa za mnou zastavte, aby ste si odniesli malý suvenír, ktorý vám prinesiem. Sledujte ma na Spotify alebo na hocijakej inej platforme. One love.

Ak máš chuť si zatancovať, navštív www.robosonic.cc alebo choď priamo k aktuálnemu releasu „Block Party Theme“ https://outtakes.lnk.to/RBO01
Ak radšej chilluješ, vyskúšaj www.cordlabuhn.com (konkrétne:
CORD LABUHN – Outtakes Season 1: https://outtakes.lnk.to/season1)

A keď si smutný alebo máš chuť len spať, skús http://www.sleep.outtakes.co/

VIBE BIRTHDAY w. Robosonic (DE) 21.9.2018 – viac info nájdete v oficiálnej udalosti: https://www.facebook.com/events/2082299265173819/

autor: Shiwave

More in Music news

To Top