Connect with us

Wavemag

Rozhovor: DJ CAMP predstavuje mladého producenta z Levoče

PLUS

Rozhovor: DJ CAMP predstavuje mladého producenta z Levoče

Rozhovor: DJ CAMP predstavuje mladého producenta z Levoče

Matúš Hofferek, HOFFMAN pochádza zo stredovekého mesta Levoča, ale na jeho tvorbe to necítite, jeho produkcia je súčasná, priam až nadčasová.  Na svojom autorskom konte má už niekoľko úspešných releasov, ktoré hrajú mnohí DJi. Produkciu HOFFMANA nemôžeme jednoznačne zaškatuľkovať, pretože ako sám tvrdí, ak má chuť tak robí drum&bass a ak má náladu na techno alebo house music produkuje house.

S mladým producentom sme sa stretli a vyspovedali sme ho pre Vás.

Ako sa chlapec z Levoče dostal až sem, kde si začal?

Moje hudobné začiatky môžme dátovať do roku 2012, vtedy som mal prvý kontakt so skúšobňou, nebola to skúšobňa Dj-ská ale bola  to klasická skúšobňa rockovej kapely. Vtedy sme chodievali s chalanmi hrať riadne metalové či punk-rockové skúšky, ja som hrával na bicie, to ma vtedy dostalo do čoraz pravidelnejšieho styku s hudbou. Hrával som na bicie až kým som sa dostal na svoju prvú UNDERGROUND párty, ktorá sa konala v Spišskej novej Vsi, tam som stretol chalana, ktorý tam pravidelne hrával, časom sme sa dostali spolu do kontaktu a práve on mi umožnil vyskúšať si zahrať na DJ-skej technike. V roku 2014 som skúšal hranie na gramofónoch prostredníctvom Traktoru a vtedy ma to nadchlo natoľko, že som začal šetriť a kúpil som si svoje prvé playere. Hrania som, ale vtedy ešte nemal, keďže okolie nevedelo že hrávam. Vtedy to bol rok 2015, rozhodol som sa že zorganizujem svoju prvú párty v mojom domovskom meste, vtedy bola zábavná úroveň v Levoči na bode mrazu, keďže tam nikto nič neorganizoval, išiel som do toho s tým, že si to chcem vyskúšať v klube, no a to napodiv zožalo fakt dosť veľký úspech, tak sa konala prvá párty, za ktorou nasledovali ďalšie, klub bol stále plný a ľudia to „brutálne žrali“. S tým som sa dostal do povedomia a všimli si ma aj okolité mestá a okolité crews, ktoré organizovali „dnb žúrky“. Tak pribúdali ponuky na hrania aj v iných mestách. V roku 2016 to vystrelilo natoľko, že som chodieval  hrávať pravidelne aj do Bratislavy, mojím zatiaľ najväčším úspechom je hranie v Raffinery gallery v Bratislave, kde som uzatváral hlavný stage s DJ-om KUKURICom. Okrem toho som hral aj v Prahe v klube CROSS. Za krátku dobu som získal priazeň od ľudí, ktorí moje hranie mali tak radi, že som bol súčasťou skoro každej drum&bassovej párty na Slovensku.

Bol si DJom, bolo ti to málo, chcel si tvoriť?

 Ešte na začiatku by som vôbec nepovedal, že sa niekedy v živote budem venovať práve produkcii hudby, ako som mal možnosť chodievať po kluboch a stretávať rôznych producentov s celej Európy, ktorí hrali práve svoje produkované tracky, vtedy sa mi oči v tomto smere otvorili ešte viac a pozeral som, že to musí byť „brutálny“ pocit zahrať v klube svoju hudbu, na ktorú celý dav ľudí vrieska priam až vystrája, vtedy som tak rozmýšľal nad tým, že sa to naučím. Prvý kontakt s programom  na produkovanie bol asi taký, že som to po pol hodine vzdal a vypol 😀 Zistil som, že to nie je vôbec také jednoduché a že to vyžaduje kopec práce a strávených hodín. Časom som sa, ale postupne dostával do kontaktu aj s producentami, ktorí mi dávali jednoduché typy a triky ako začať.  To ma začalo pohlcovať natoľko, že som začal pozerať tutoriály a začal som sa  radiť s ľuďmi, ktorí sa produkcií venujú. S produkovaním je to ale trocha dlhšia trasa.  Ale chtíč vytvoriť svoju vlastnú skladbu bol väčší a od roku 2017 produkujem vlastnú hudbu.

Kedy prišiel prvý track a ako naberáš inšpiráciu?

 Môj prvý track vyšiel v roku 2018, ten som skladal pomocou tutoriálu, je tam ale cítiť veľkú  „amatérčinu“, zvuk to malo „katastrofálny“ žiadna čistota zvuku a aj celkovo myšlienka tracku nebola nejaká svetoborná. Je veľmi ťažké sa udržať a nevypustiť von niečo čo ešte nie je možno dokončené, inak by som to nazval trpezlivosť ruže prináša s čim stále bojujem aj doteraz, častokrát si myslím že už mám hotový singel, ale pravda je opak 😀 Za tie 3 roky od kedy produkujem spod mojich rúk už vyšlo viacero  releasov. Forma, ale ktorou ja tieto svoje single vydávam je tá že hudbu dávam momentálne ako FREE hudbu. Stále je tam ešte to, čo by sa dalo na tom dokončiť a nie sú to single, ktoré by som nejak veľmi pretláčal medzi väčšiu časť ľudí, dá sa povedať že experimentujem s feedbackom. Mám predstavu svojho zvuku ako by som sa chcel hýbať, ale momentálne je to ešte všetko vo fáze učenia sa, každý ďalší track, ktorý produkujem začína byť lepší a lepší, povedal som si netreba sa veľmi hnať za niečím ak ešte nie som s tým maximálne spokojný, možno som až veľmi sebakritický, ale každým dňom sa ta hudba niekam vyvíja a posúva. Inšpiráciu naberám od iných producentov. Počúvam veľké množstvo hudby, žánrovo sa v tomto neškatuľkujem, ale počúvam kvanta priam až tony všelijakej hudby, to mi dodáva inšpiráciu na tvorbu niečoho vlastného, ďalším faktorom sú nove „bangre“ od svetových producentov, ktorí sem tam hodia taký track, že človek až plače ako je možné spraviť taký „banger“, v tom ale zase hľadám inšpiráciu a skúšam to taktiež, mňa osobne baví hľadať stále niečo nové a niečo čo tu ešte nebolo, to je ale celkom dosť ťažké a niekedy to pri produkcií dokáže trocha zamotať hlavu alebo až odniesť niekam z čoho sa ťažko vychádza. Ale inšpiráciu naberám aj klasickým spôsobom a to prechádzkou niekam do prírody alebo pri obyčajnej stereotypnej dennej práci, fakt sú dni kedy ma nenapadne nič, ale niekedy príde zase deň kedy sa to sype doslova ako z rukáva 😀

 Si mladý a v tvojich skladbách je všade prítomná skúsenosť ako by si si ich sám prežil, ako je to možné?

Píšem, čo žijem, tvorím čo vidím, čo cítim. Hudbu tvorím hlavne podľa svojho pocitu a podľa seba, do svojich „hudieb“ dávam svoj „feeling“ a tvorím to tak, aby to niečo za sebou zanechalo, neexistuje krajší pocit, ako keď sa človek nájde vo vašej skladbe pocitovo, to bude asi aj jedným z tých dôvodov prečo existuje hudba, stav, aby v nás zanechávala myšlienky, pocity.

 Koľko diel si už produkoval, máš ich zrátané a koľko vyšlo oficiálne?

Nerátam to koľko mám toho odprodukovaného, je toho celkom dosť, ale nie všetko je natoľko dobré, aby som to považoval za hotový projekt, v PC mám takýchto projektov kopec. To, čo už mám von na internete je asi do 30 skladieb. Čo sa týka, ale oficiálnych skladieb tak to sú 4 single, ktoré vyšli oficiálne cez vydavateľstvo, ostatné skladby sú len free počiny, ktoré poslucháč nájde na mojom YOUTUBE kanály alebo na SOUNDCLOUD-e. Túto formu vydávania, ale mením a chcem, aby každý ďalší projekt bol zastrešený vydavateľstvom.

Čo si nám pripravil na leto? 🙂

Na leto pripravujem singel aj s videoklipom, to je priorita, ktorú chcem toto leto pustiť von medzi poslucháčov, okrem toho to budú ďalšie počiny s rapermi, kde zastrešujem beat.  Ale cesty pána sú nevyspytateľné a môže sa to zmeniť a prídem s niečím úplne iným ako to v konečnom dôsledku plánujem, aj keď videosingel bude toto leto prioritou 🙂

Ďakujeme Matúš za rozhovor, bolo to veľmi príjemné, želáme ti iba samé úspechy a dobré nápady.

Pozn. redaktora

Summer Vibe obsahuje tri tracky: Days, Summer Vibe, Time, ktoré predstavujú liquid DnB ako ho vidí HOFFMAN, v každom tracku cítiť leto a hodia sa tak na párty ako aj na pláž alebo kúpalisko, kde pozeráte na západ slnka a v ruke máte lahodný drink.

Tento release by nemal chýbať v žiadnom archíve DJa, ktorý miluje liquid funk DnB.

My ho milujeme

Redaktor: Incognito DJ

More in PLUS

To Top