Connect with us

Wavemag

ROZHOVOR s Braňom NOKSOM nielen o STOVKE Funken Gruvenov

PLUS

ROZHOVOR s Braňom NOKSOM nielen o STOVKE Funken Gruvenov

ROZHOVOR s Braňom NOKSOM nielen o STOVKE Funken Gruvenov

Ahoj Braňo! Klasická na úvod: kde ťa zastihla prvá otázka a čo robíš?
Otázka ma zastihla pri ďalšej časti nového seriálu Ochranca, v ktorom Lukáš Vaculík vystupuje ako školský ombudsman. Takže práve pozerám.

Máme za sebou skoro cez 2 roky „výluky“. Čo ťa držalo nad vodou a všeobecne, ako si strávil tento čas?
Český vedec Flégr v niektorom z prvých rozhovorov povedal, že tento zvláštny „medzistav“ bude trvať minimálne 10 rokov. Zatiaľ mu to, bohužiaľ, vychádza, a neteší ma to. Čo ma chráni pred tým pocitom nemohúcnosti je asi práca, sebadisciplína, a celkove záľuby. Okrem toho, veľa ľudí okolo mňa si žiadny negatívny scenár nepripúšťa, snažia sa fungovať normálne a to ma upokojuje a motivuje tiež.

Foto: Ivan Derka

Ako DJ a promotér si aktívny už celkom pekný čas. Keď sa na to pozrieš dozadu, je niečo, čo by si chcel preniesť z párty časov minulých do tejto doby?
Ja by som neprenášal nič, aj keď spomienkový optimizmus je chytľavá vec. Možno by som preniesol len niečo z tej nadšenej naivity, ktorú som vtedy mal. Viac sme to prežívali všetko, dnes viac (ja až príliš) premýšľame, mám pocit. 🙂

Vaša akcia Funken Gruven oslavuje 100. vydanie, gratulácia! Čo a kde sa chystá?
Ďakujeme. Pôvodne sme stovku nezamýšľali a skončili našu párty sériu niekde pri čísle 96. Mal som toho vtedy všetkého plné zuby, bola to taká existenciálna párty kríza tretieho veku. 🙂 Živá voda prišla s otvorením nového klubu Wake up vo Zvolene. Ten síce po dvoch mesiacoch fungovania musel kvôli Covidu 19 zavrieť, ale už sme sa stihli napiť. Bolo to opäť tam. 🙂 A tak teraz môžeme, pozvať všetkých na piatkový Funken Gruven 100.

Nedávno som videl že ste sa vrátili na zvolenský zámok, tentokrát ako hostia. Nenapadá ťa ešte občas myšlienka zorganizovať Download alebo akciu podobnú? A kto by tam bol prípadne headliner? 🙂
Na evente Darkroom na Zvolenskom zámku sme mali možnosť vystúpiť s Good Moodom nielen ako DJs, ale sa aj podieľať na jeho organizácii. Pre mňa bolo obidvoje silným zážitkom, hoci ma od nášho festivalu Download delí priepasť jedenástich rokov. V dnešnom instant svete je to naozaj dávna minulosť, ale tá párty energia sa nemení, tá je napriek generačným premenám večná. Uvidíme, čo sa podarí, zvolenský zámok so sídlom SNG je veľmi špecifickým miestom. Nemôžeš tam len tak realizovať, čo ti napadne. Robiť akýkoľvek väčší event na takomto mieste je naozaj náročné. A otázka na headlinera ma vracia trochu do „detských naivných čias“. 🙂 Ale zasnívam si, ak môžem: Kink naživo a veľmi ma bavia aj sety írskeho producenta Mano Le Tough, ktorý teraz vydal aj skvelý nový album „At The Moment“.

Ako to máš s akciami, ak na nich nehráš? Navštevuješ ešte iné eventy?
Pred „výlukou“, ako si to výstižne nazval, sme zvykli občas vybehnúť do Budapešti na nejaké zaujímavé meno. Teraz je to slabšie, takže maximálne lokálne párty.

A ktoré z týchto lokálnych akcií by si odporučil, prípadne máš nejakých svojich nových „local heroes“, ktorých aktivity sleduješ a fandíš im?
Odporúčam všetky akcie, ktoré sa robia v našom zvolenskom klube Wakeup, každá jedna má svoju vlastnú komunitu, svoj špecifický vibe či už ide o inštrumentálny rock, black metal, drum & bass alebo hardtechno. Čím pestrejšie, tým pre subkultúru lepšie.

Máš za sebou 2 knihy (Techno nad zlato, Rituály miznutia), nechystáš náhodou tzv. knižný hattrick?
Určite chystám, mám už zakreslených niekoľko možných konceptov, chýba mi už len drobnosť a to je dostatok času na písanie.

Čo aktuálne počúvaš za veci, ktoré nie sú úplne z tých, čo hrávaš?
Počúvam teraz hlavne sety a podcasty, napríklad z môjho obľúbeného nemeckého portálu Groove.de, hudobne všetko možné od ambientu až po raw techno. Pravidelne mi nové rozpracované tracky posiela Good Mood, ktorý teraz finišuje s jeho prvým albumom. Ale najviac počúvam súčasnú vážnu hudbu – od minimalistov, postminimalistov až po sakrálnu tvorbu. Je to nádherný hudobný vesmír, ktorý sa ma veľmi silne dotýka.

Moja (skôr posluchová) aktuálna TOP 5:

1. Kraak & Smaak: Corsica 80
2. Mano Le Tough: Man of Aran
3. John Tejada, APNOEA: Phnk (John Tejada Remix)
4. DJ Seinfeld, Stella Explorer: She Loves Me
5. Ian Pooley: Basic Juno

Niečo čo by si rád odkázal čitateľom tohto článku?
Podporujte živú subkultúru, počúvajte veľa hudby a čítajte dobré knihy. 🙂

Svoju vstupenku na piatkovú „STOVKU“ si môžete kúpiť tu.
Aktuálne infošky vždy nájdete na Facebooku.

Prečítajte si recenzie kníh Rituály miznutia a Techno nad zlato.

More in PLUS

To Top