Tatraground štúdio: Nahráva u nás aj Ego
Pod vysokými Tatrami nájdu hudobní profesionáli štúdio, ktoré uspokojí ich potreby. Vedú ho dvaja šikovní producenti – Maťo Greenland a Keče. Toto miesto okrem toho, že poskytuje široké spektrum služieb pre profesionálov, má v sebe magickú energiu. Porozprávali sme sa s Kečem, ktorý nás nechal jemne nakuknúť do „kuchyne“.
Ako dlho funguje Tatraground štúdio?
Tatraground štúdio takto funguje už 7 rokov.
Čo ťa viedlo k tomu, aby vzniklo toto štúdio?
Viedla nás k tomu naša vlastná produkcia, ktorá je veľkou vášňou a keďže nás tá štúdiová práca baví, tak sme nejako samovoľne začali robiť prácu aj pre iných a tým pádom realizujeme všetko možné od reklám, filmov až po nahrávanie interpretov a postprodukciu.
Aké najväčšie technické zaujímavosti máte vo svojom portfóliu? Aj s nimi aktívne pracujete?
Máme tu viacej technických rarít, ale asi najobľúbenejší je Studer A80 – 4 stopový kotúčový magnetofón, ktorý váži 100 kg. Využívame ho ako analógový zaznamenávač, čiže príležitostne do neho priamo nahrávame a nie do počítača, čo dáva zvuku dynamiku a analógový pocit akoby nahrávka znela z platne…
Pracuje v štúdiu ešte niekto iný? Ako fungujete?
V štúdiu pracujeme dvaja – Maťo Greenland a ja (Keče). Máme tak plný kalendár, že je bežné mať troch rôznych klientov denne a pracuje sa 7 dní v týždni až do 4tej rána. Čiže štúdio ide takmer nonstop. Pre svojich zákazníkov tiež poskytujeme služby vydavateľské, kde im legalizujeme ich nahrávky a dostávame do všetkých obchodov a streamingov ako iTunes, Spotify, Shazam a tiež im monetizujeme všetky tieto diela aj na YouTube a všade inde.
Aké služby poskytujete?
Naše služby sú úplne komplexné od poradenstva, samotnej výroby, dodania najkvalitnejších domácich muzikantov až po samotnú realizáciu celej výroby, postprodukcie a samotného predaja diela na trh, dokonca bežne robíme aj ghost produkciu a to najmä v rámci elektronickej tanečnej hudby. V budove sa nachádza ešte jedno štúdio, v ktorom pôsobí Yanco a spolu tiež úzko spolupracujeme. Tiež chystáme s organizáciou DJ CAMP oficiálne vydavateľstvo, čím umožníme domácim producentom tanečnej hudby sa prezentovať aj doma.
Kto najznámejší v štúdiu nahrával?
Robíme pre televízie, korporácie ako Slovanet či Orange a pod. A tiež tu chodí hocikto nahrávať aj zo zahraničia. Posledný rok, čo by som tak spomenul sem chodí často Ego, ale raperov tu celkovo chodí asi 30 pravidelne. Podieľali sme sa však už na mnohých známych hitoch od Kmeťovcov až po Daru. Avšak nejaká špecializácia tu je hlavne na elektronickú tanečnú hudbu a tu máme veľa zákazníkov zo sveta.
Čo by si poradil začínajúcim producentom?
Začínajúcim producentom by som odporučil viac tráviť času pri produkcii a vzdelávaní sa, ako tráviť čas na sociálnych sieťach.
Keby vás chce niekto prísť navštíviť alebo niečo nahrať, ako vás môže kontaktovať?
Keď niekto potrebuje naše služby, tak nás stačí kontaktovať cez web, booknuť si termín a dohodnúť si, čo presne potrebuje.
S Kečem sa rozprávala Shiwave, pre ktorú je Tatraground štúdio miestom, kde z času na čas príde oddychovať a načerpať inšpiráciu
