Connect with us

Wavemag

TOP 10 Essential Mixes by Yacube

PLUS

TOP 10 Essential Mixes by Yacube

TOP 10 Essential Mixes by Yacube

Internet explorer nemáme vo voliteľných prehliadačoch, po očkovaní po covide nevidím na jedno oko, Rytmus rozumie vojnovej situácii na Ukrajine a na Facebooku zrušili sekciu NOTES. Už nikdy, nikdy nebude nič ako predtým…

Čo sa však nikdy nezmení, budú spomienky nás starších (áno, je to tak, bolí ma chrbát a z piatku sa liečim do pondelka) a Essential Mixy, na ktorých som vyrastal (sme vyrastali). Pre tých, čo by náhodou o existencii tejto relácie na BBC Radio 1 doteraz netušili, ide o každotýždenné vysielanie nepretržite od roku 1993. Jej zakladateľom je človek menom Eddie Gordon a hlas tejto relácii prepožičal, kto iný ako Pete Esenšllll Tong.

Výhodou toľkých vydaní je, že si tam každý nájde to svoje obľúbené. Ja ako správny hudobný fašista vyberám preto pre vás a pre seba 10 subjektívne najzaujímavejších mixov, ktoré Peťo Tong a jeho hostia v tejto šou podľa mňa zahrali.

 

Bassement Jaxx – Essential Mix 1999

Týchto borcov asi netreba veľmi predstavovať. Videli sme ich aj kedysi dávno na Pohode a pri Bassement Jaxx je na výber dokonca viac mixov, mňa baví ten z 99.

Laurent Garnier – Essential Mix 2000

To by bolo aby nebolo. Laurent je pre mňa jeden z mála DJs staršej generácie, ktorého si pustím rád aj teraz. Aj konkrétne v tomto mixe dokazuje, že jeho hudobný záber bol široký a inak tomu nie je ani v týchto časoch: často ho počuť na festivaloch, kde nehrá len house, ale aj drum & bass, jazz a mnoho iného.

Circulation –  Essential Mix 2002

Paul Davis a Matt Jackson je britská dvojica, ktorá zanechala svoju hudobnú stopu hlavne na prelome milénia. Terry Francis, Green Velvet a mnoho podobných mien sa často objavovali v tracklistoch týchto Londýnčanov a opačne. House, progressive house, nazvite si to, ako chcete.


James Holden – Essential Mix 2002

K Jamesovi ako producentovi som si hľadal cestu dlho, možno lepšie povedané: musel som do jeho tvorby dorásť. Nedám dopustiť na remix pre Nathana Fake – The Sky Was Pink, ale konkrétne v tomto mixe cením hlavne jeho pestrosť vo výbere trackov.

Valentino Kanzyani – Essential Mix 2003

Je-li libo klasického zvuku techna okolo milénia, tak tu máme slovinského DJa Valentina Kanzyaniho. Kto rád navštevoval brnenské Apokalypsy a iné katastrofy, tak určite ho neminulo ani toto meno. Zaujímavé je aj sledovať, čo tieto staršie hviezdičky hrajú teraz a práve pri Kanzyanim sa dostanete k fajnovému housu.


High Contrast – Essential Mix 2007

Sekcia zlomené beaty a časy, keď Lincoln ešte hral veci oproti dnešným, čo mali hlavu a pätu. Jasné, vôbec so mnou nemusíš súhlasiť, ale to je tak všetko, čo s tým spravíš. Príjemná retro spomienka a výlet do dubnického parku, kde sme na lavičke týmto setom ničili prvý prenosný reprák. A ešte track Lynx – Disco Dodo v mixe, ten bol echt.

Luciano – Essential Mix 2008

Zlaté časy labelu Cadenza, pričom tracky z tohoto vydavateľstva tvoria skoro 90% tracklistu + milé spomienky na to, keď mi ľudia nadávali, či by som nemohol hrať niečo rýchlejšie.

Jamie XX – Essential Mix 2011

Tohto fešáka sme tu mali tiež vďaka festivalu Pohoda, bohužiaľ som nestihol, takže musím si ho pripomínať najčastejšie týmto kúskom z roku 2011.

Calyx & Tebee – Essential Mix 2012

Žeby dvojhodinovka drum & bassu? Ale kdeže! Dvojka, ktorá sa venuje prevažne zlomeným beatom zabrúsi v tomto mixe aj do rovných vôd a v trackliste okrem mnoho ich vecí nájdete aj napríklad takého Trentemollera.

Disclosure – Essential Mix 2013

Kto by chlapcov nepoznal, že? Okrem tohto mixu existuje aj všetkým dobre známy Boiler Room za účasti Skreama, ale tam je to trošku aj o niečom inom ako o hudbe 🙂 Tu sa držme relácie na BBC a ich už v tú dobu dobre rozbehnutej kariéry.

 

 

Niekde tu sa pomaličky môj záujem o Essential mixy začal vytrácať. Z časti spôsobené tým, že vyberaní interpreti ma moc nebavili, z časti tým, že vyhľadávanie trackov a kanály ako som sa s k novej hudbe dostával sa rozširovali. Nič to však nemení na fakte, že táto relácia bola dlho mojim spoločníkom a ovplyvnila aj veľa ľudí v mojom okolí.

 

Yacube

insta: jakub_yacube

 

More in PLUS

To Top