Connect with us

Wavemag

Wi-fi DJka Daisy Lee natočila video set bez káblov

PLUS

Wi-fi DJka Daisy Lee natočila video set bez káblov

Wi-fi DJka Daisy Lee natočila video set bez káblov

„Takto sa to nerobí, do psej matere“, ako by povedal klasik slovenskej politiky. To je to prvé, čo mi napadlo, keď na mňa vyskočil „New techno set“ od nádejnej českej DJky Daisy Lee.

Ženy to za mixážnym pultom majú na jednej strane jednoduchšie, lebo sú vizuálne poväčšine príťažlivejšie pre publikum tvorené prevažne mužmi. Avšak často sú znevažované, že práve svoj vzhľad využívajú na to, aby dostávali bookingy, ktoré sa im „sypú“ rýchlejšie ako mnohým mužským kolegom, ktorí sa dlhé roky snažia. Tento problém nerozlúsknem ani ja a zrejme ani odborníci z diskusií na Facebooku. Ale verím, že sa zhodneme na jednom.

Nie je v poriadku nahrať set, potom k nemu nahrať video a mať tam DJ gear, ktorý nie je ani zapojený a TVÁRIŤ sa, že hrám. Nie, nie je to OK. Ešte viac nie je OK to obhajovať.

Milá Daisy, ak si chcela nahrať VIDEOKLIP, tak si sa mohla úplne vybodnúť na trepanie techniky niekam. Možno by stačilo zatancovať nejaký pekný tanec, natočiť časozberné video peknej prírody alebo ako cover použiť stacionárnu fotku tvojej tváre. Bolo by to lacnejšie, nebolo by to toľko námahy a hlavne – nevyvolalo by to toľko pobúrenia.

Dovoľ mi, Daisy, vysvetliť ti, prečo sú ľudia nahnevaní. Ide o to, aký máš dosah a kto všetko tvoje video môže vidieť. Následne tvoji fanúšikovia môžu nadobudnúť dojem, že toto, čo si predviedla je zlatý štandard v DJskej práci, čím by sme klesli na úroveň „zahrám sa, že hrám“. Pritom realita je iná. Úplne iná. Mnoho DJov si pamätá doby, keď museli na party nosiť nielen playere, ale v začiatkoch práve gramofóny a tašky plné platní. Neskôr prišli playere a CDčká. Nie, neboli Beatporty, iTunesy a iné vymoženosti. Nebol Facebook ani Instagram a nemohol si sa stať raketovo hviezdou vďaka svojej (ne)schopnosti. DJ si svoju robotu naozaj odmakal. Nehovoriac o tom, že aj dnes si väčšina DJov svoj set skutočne odmaká.

Poznám DJov, ktorí hrávajú celé noci – neprídu odohrať iba set, poznám svadobných DJov, ale áno, poznám aj „hviezdy“ undergroundu, ktoré si môžu prísť odbúchať hodinový headlinerský set a odísť domov. Nikto z nich si však nedovolí nahrať set bez káblov a odôvodňovať to tým, čo ty, Daisy Lee. Sama som bola v produkcii, keď sa nahrávali sety (dokonca livestreamy) vo veľmi zložitých podmienkach, ale presne o tom to je! Pozrime sa na sety pre Cercle!

Ak chcem robiť niečo vizuálne zaujímavé a jedinečné ako DJ, tak ALL IN!

Prosím ťa, možno v tvojom pôvodnom odvetví je FAKE to, čo vyhráva, ale v hudbe, zvlášť na takom malom piesočku ako je Česko (a Slovensko) sa cení autenticita. Ak by si tomu slovu nerozumela, tak prikladám preklad v češtine „opravdovost“. Video radšej zmaž, už viac nekomentuj, nevysvetľuj a neobhajuj sa. To, čo píšeš a hovoríš ťa ťahá ešte na väčšie dno. Nahraj niečo REAL, kde nám všetkým ukážeš, že to skutočne vieš. Možno ideálne aj so zapájaním káblov 😉 Inak robíš hanbu nielen DJingu samotnému, ale hlavne ženám, ktoré to neraz majú v tomto biznise neľahké.

Aby ste mohli posúdiť sami, o čom hovorím. Pridávam aj link na video, v ktorom po vlne kritiky pribudol aj komentár, že ide iba o video pre efekt. Na YouTube už Daisy zakázala komentovanie, takže svoj názor radšej vyjadrite pod článkom.

Veľmi vecne sa k tomu vyjadril aj zakladateľ českého webu o tanečnej hudbe Housemagazine.cz u ktorého sa vedie celkom konštruktívna debata. Diskutuje sa o tom aj celkom aktívne v najväčšej českej techno skupine na FB.

Autor: Shiwave
Kde aktuálne žúrujem a ako tam je, môžeš sledovať na mojom Instagrame
www.instagram.com/shiwave/

 

Continue Reading
You may also like...

More in PLUS

To Top