Connect with us

Wavemag

Viete, čo robí slovenský pionier progressive house – Tomáš Haverlík?

PLUS

Viete, čo robí slovenský pionier progressive house – Tomáš Haverlík?

Viete, čo robí slovenský pionier progressive house – Tomáš Haverlík?

Jeho najvernejší fanúšikovia určite vedia, ale mnohí zrejme stratili niť. Tomáš okrem produkcie a pravidelného mesačného podcastu, venuje svoj čas rôznym aktivitám.

Nádherné fotografie prírody či dokonalé grafické práce zrejme zahliadli viacerí z vás. Nedávno sa na jeho Facebooku objavili nádherné fotografie zo štúdia, ktoré v nás vyvolali zvedavosť. Jeho najnovšia aktivita opäť posúva hranice. Hranice, ktoré spájajú dizajn, účelnosť, krásu a zvuk. A Tomáš nám o tom porozprával viac…

Čo to vlastne vidíme na tých fotografiách? Čo je to za priestor a čo je to na stenách?
Miestnosť je moja pracovňa / štúdijko. Na stenách sú moje funkčné dekoračno-akustické prvky, ktoré pomôžu vyliečiť vnútornú akustiku priestoru. Rôzne absoréry, difúzory, basové pasce. Pre mňa sú tie elementy ako moje obrazy. Ponímam to ako kreatívny projekt pre ľudí, čo vedia oceniť „inakosť“.

Je to teda miestnosť, kde počas dňa pracuješ?
Áno, je to moja pracovňa alebo štúdijko, a pokiaľ pracujem z domu, tak toto je môj priestor na kreatívu, kde sedím za počítačom a venujem sa buď foto, grafike alebo relaxačnému vyludzovaniu zvukov pre vlastný „mozgový reset“…

Späť však k tým elementom. Ty ich vyrábaš? Aký je proces výroby a využitia v praxi?
Áno, som vždy osobne pri každom štádiu priebežného spracovania. Snažím sa pracovať bezodpadovo a teda navrhujem na mieru. Snažím sa vždy o niečo unikátne. Ponúkam aj službu, že už hotový reálny priestor architektonicky nafotím a do neho realisticky zakomponujem elementy pre lepšiu predstavu. Vtedy vidno pekne síce zatiaľ neexistujúcu scénu s osadenými prvkami, no fotorealistickú na vysokej úrovni práve kvôli tomu, že je to presne v mierke zasadené do reálnych fotiek priestoru, nie do počítačových rendrov. Podobne ako môžete vidieť vo vizualizáciách v galérii na stránke THION. Po návrhu nasleduje výroba a realizácia môjho vytýčeného cieľa.

A aký cieľ teda chceš dosiahnuť?
Najvyšší. 😉 Najvyšším cieľom je, aby každý zákazník mal unikátnu kombináciu, ktorá sa nebude opakovať. Bude unikátna len pre jeho priestor, preto je to chápané najmä ako jedinečná funkčná dekorácia. Nie je to klasický akustický element pre klienta, ktorý je zvyknutý na „penové ihlany na stene“.

Aká je pre niečo takéto potenciálna cieľovka?
Cieľovka sú ľudia, ktorí majú radi v priestore estetiku. Tento trh sledujem už viac ako dekádu. Moja pracovňa mohla byť vybavená konvenčnými prvkami, čo sú bežne na trhu, no buď sú pre mňa úplne fádne alebo tie, ktoré sú fancy, ma už nudia, lebo 99% ľudí používa úplne tie isté prvky, a teda tie ich štúdia a priestory sa podobajú ako vajce vajcu. No a práve tomu som chcel predísť.

Pre koho je toto dôležité? Prečo je to dôležité?
Pre každého, kto chce skrotiť akustiku vo svojom životnom priestore alebo si chce zároveň aj skrášliť interiér. Ak to mám povedať z hľadiska môjho vzťahu ku zvuku ako takému, tak nemám rád artefakty v reprodukcii hudby a o to viac pri jej tvorbe. Keď má byť pre mňa výstup zvuku referenčný, tak chcem dodržať jeho kvalitu aj pri samotnom šírení v priestore. To veľa ľudí často podceňuje.

Ako zisťuješ, kam konkrétny prvok umiestniť?
Pri prípadnom rozmýšľaní kde a ako umiestňovať obrazy, nie je nutné, aby každý element bol úplne nacapený na ten vedľajší. Účinnosť a dizajnový efekt to má aj v odsadenom zoskupení. Nie je vôbec nutné to mať bezprostredne pri sebe. Aj keby sa robili akustické merania a budeš chcieť mať niekde certifikovaný doznev zvuku, tak aj to bude vyvážené umiestňovanie elementov na ploche stien, no akurát s väčším počtom elementov. Ak to má byť ale najmä dizajnová kulisa, je to naozaj už len o pocite, vkuse a možnostiach.

Na webe som nevidela e-shop. Ako teda funguje predaj týchto elementov?
Nie, zatiaľ žiaden nie je. Elementy by som ani nemal kde dlhodobo skladovať a teda neplánujem nič vyrábať „do zásoby“. Bezodpadový štýl práce na mieru sa mi pozdáva najviac. Moja pracovňa slúži ale aj ako malý pomyselný showroom, tak ak má niekto vážny záujem a chce vidieť moje spracovanie zblízka, tak má možnosť práve tu. Aj preto som v zadnej polovici miestnosti osadil na ukážku rôzne dizajny a farebné povrchové úpravy.

Všetko u teba vyzerá dosť futuristicky vrátane kresla. Čo je to zač? To si vyberal iba kvôli dizajnu ostatného priestoru?
Kreslo je značky Herman Miller a volá sa Aeron. Bolo vyberané výlučne kvôli jeho ergonómii. Jeho samotná farba ale už bola vyberaná k dizajnu. Keď bola možnosť výberu, nechcel som tmavú verziu, ktorá by mi tu opticky zanikla, najmä keď pracujem väčšinou iba v jemnom podsvietení priestoru. Keby ale iné možnosti neboli, bolo by mi jedno, akej je farby, keďže funkčnosť zostáva nezmenená. Bolo ale príjemné, že som si mohol na ňom niečo prispôsobiť.

Takže hovoríš ergonómia… Prečo je pre teba taká dôležitá?
Treba si uvedomiť, že pri sedavom zamestnaní sa veľa vecí stáva nezdravými. Vrátane návykov s tým spojenými. Sám som toho príkladom, tak sa v rámci možností snažím aspoň prispôsobiť podmienky k lepšiemu. Presedieť dlhé hodiny pred počítačom nie je pre mnohých žiadna nezvyčajnosť. U mňa môžem povedať, že je to zároveň vždy minimálne dvojnásobok dĺžky spánku a tu už blikajú všetky kontrolky. Keď si uvedomíme, že zdravý spánok je podmienený patričnému výberu matracu, so sedením je to platné tým pádom u mňa dvojnásobne. Poriadne kreslo na sedenie pred počítačom je pre mňa pracovný nástroj tak ako počítač a ostatná technika. Všetko má so sebou súvis. Snažím sa už od svojich štúdiových počiatkov, aby celý priestor bol voči mne „ergonomicky priateľský“.

Čo ťa viedlo k tomu, že si začal klásť dôraz práve na ergonómiu? Skús byť trošku konkrétnejší…
Tak pekne po poriadku 🙂 Keď teda bola reč o kresle, učí ma zdravému sedeniu. K najpohodlnejšiemu posedu ťa samo podnecuje k správnemu držaniu tela. Eliminuje sa tým „vysedený zadok“, bolesti chrbta a aj samotná únava. Nechcem byť pri tvorbe obmedzovaný únavou alebo paralyzovaný bolesťami chrbta zo zlého sedenia. Takisto je to napríklad aj s osvetlením. Vždy som používal podsvietenia plôch nachádzajúcich sa za obrazovkami, čo vyvážene pôsobí na oči a neunavuje ich vysokým kontrastom medzi tmou a žiariacim monitorom. Sú z toho zbytočné bolesti hlavy, očí a následná nespavosť. Klop-klop, ani po 20 ročnej denno-dennej práci nemám zhoršenie zraku a únavu očí nepociťujem.


A čo zvuk? Prečo je dôležitá ergonómia v tejto oblasti?
Akustika je ďalšia súčasť ergonómie, aj keď to nemusí na prvý pohľad vyzerať ako dôležité alebo nutné. Keď niekomu príklad s vernou reprodukciou zvuku v štúdiu nič nehovorí, tak pre tých uvediem ako príklad spoločenskú miestnosť, zasadačku alebo triedu so žiakmi. V priestoroch so zanedbanou akustikou s dlhým doznevom zvuku majú ľudia tendenciu kričať, aby prehlušili nimi samotnými generovaný hluk, ktorý sa doslova ešte nestihol stratiť ani z predchádzajúceho vysloveného slova. Rôzne šumy, ozvena a akýkoľvek zbytočný zvuk zamestnáva mozog. Môžeme to nazvať ako pomyselný akustický smog, ktorý vo výsledku uberá aj z pozornosti a koncentrácie. Naopak v akusticky upravenej miestnosti ľudia okamžite detegujú zmenu sily ich vlastného hlasu a snažia sa hovoriť tichšie, lebo kričať už nie je treba a chcú zachovať aj určité súkromie pri rozhovore. Kvalita existencie v takomto priestore je tým pádom na úplne inom stupni. Ďalej môžem menovať aj mikroklímu a výmenu vzduchu… Toto všetko ja ponímam za jeden ergonomický celok, ktorý výrazne ovplyvňuje našu produktivitu a kvalitu práce. Nikto nechce, aby ho prostredie unavovalo v akomkoľvek smere. Vo svojom pracovnom priestore chcem byť motivovaný a cítiť sa v ňom príjemne.

Na webe máš v galérii aj iné varianty THION. Prečo sú čisto dekoračné spojené s tými akustickými?
Áno, sú tam v galérii načrtnuté aj obrazy na plátne a celoplošné tapetové polepy. V primárne akustických, ukázaných na stránke vyššie, sú načrtnuté ale aj také obdĺžnikové s motívom, čo sú vlastne absorpčné čalúnené elementy tiež s vlastným motívom alebo grafikou. Keďže akustické elementy môžu plniť funkciu dekoračnú, aj podkladová stena alebo akákoľvek iná môže dostať vlastný dizajnový ráz, tak prečo nie. Takisto aj samotná stena, ktorá bude podkladom pre elementy, môže byť zladená tak, aby to tvorilo pekný dizajnový celok.

Prezraď, v čom si iný alebo lepší ako konkurencia?
Neviem či ja môžem niekomu konkurovať v pravom význame slova, keď však porovnávam produkty veľkých značiek, vidím benefity. Tradičné značky vedia robiť custom veci len vo veľmi obmedzenom rozsahu, ak vôbec. Navyše sú neúmerne drahé. Z hľadiska povrchovej úpravy treba spomenúť, že konvenčné značky používajú na povrchu elementov umelé fólie resp. imitácie povrchov, čo pri mojich nepripadá do úvahy. Na môj vkus to vyzerá príliš lacno. Ja ako letecký modelár som od malička robil s reálnym drevom a „stružlikal“ som z dreva do nepríčetna. Práve tu som chcel ukázať živú štruktúru a hľadal som taký pomer prekrytia povrchu farbou, aby bolo vlákno dreva vždy čitateľné a krásne vystupujúce. To sa mi aj podarilo a na každom z dizajnov a tvarov cítiť krásnu štruktúru dubového dreva.

Vieš teda vytvoriť akýkoľvek dizajn a zasadiť ho do toho elementu? Aj podľa predstavy klienta?
V rámci akustických elementov musím vymyslieť dizajn v rámci funkčnosti a áno, určite by som sa pokúsil zakomponovať niečo také, čo klienta vystihuje, aby to s ním bolo jasne späté.

Tomáš, ďakujem ti za vskutku bohaté odpovede a tvoj čas!

Viac o projekte THION sa dočítate na www.thion.sk

Autor: Shiwave

 Foto: archív Tomáš Haverlík

More in PLUS

To Top